Zwrot "polskie obozy koncentracyjne", mogący sugerować, że nasz kraj jest współwinny zbrodni Holokaustu, był już używany m.in. przez prezydenta USA Baracka Obamę, popularną stację CNN czy magazyn "Die Welt". I chociaż nasi dyplomaci oraz środowiska polonijne starają się z tym walczyć, to coraz częściej przypomina to walkę z wiatrakami. Świadczy o tym chociażby określenie "polskie SS", które pojawiło się w pewnej kanadyjskiej książce.
I bynajmniej wina nie leży po stronie naszego kraju, li tylko wynika z ludzkiej ignorancji. W kanadyjskiej książce "Flight and Freedom. Stories of Escape to Canada" znalazł się rozdział poświęcony Maxowi Farberowi – polskiemu kombatantowi, który wyemigrował po wojnie do Kanady. Pojawił się tam też fragment, w którym pada zwrot: "polskie SS". Takie są właśnie żniwa tejże ignorancji.
Marcin Bosacki, ambasador RP w Kanadzie, wystosował list do wydawnictwa z żądaniem wycofania książki z rynku. Domaga się również oficjalnych przeprosin.
"Użycie sformułowania „Polish SS” sugeruje zaangażowanie Polski w niemieckie okrucieństwa, a nie możemy zapominać, że była to przecież niemiecka inwazja, która doprowadziła do okupacji Polski.(...)Pomimo porażki poniesionej w 1939 roku, Polska, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, odmówiła współpracy z Hitlerem." – przekonuje ambasador w swoim liście.
Rys historyczny
Utworzone przez Heinricha Himmlera SS miało być elitarną jednostką paramilitarną, w której najwyższymi cnotami były surowa dyscyplina i bezwzględne posłuszeństwo. W 1940 roku utworzono zbrojne oddziały Waffen-SS, do których wstępowali początkowo głównie ochotnicy. Struktura tych oddziałów sprawiała, że mogli walczyć w nich nie tylko sojusznicy III Rzeszy. W Waffen-SS służyli m.in. bośniaccy muzułmanie, Bułgarzy, Włosi, jak również żołnierze z krajów będących w stanie wojny z Hitlerem: Brytyjczycy, Francuzi, Rosjanie.
Polacy z oczywistych względów nie byli zainteresowani wstępowaniem do SS, zaś Niemcy byli świadomi, że jest to niemożliwe. W 1943 roku germanofil Władysław Gizbert-Studnicki złożył na ręce warszawskiego gubernatora dr. Ludwiga Fischera propozycję utworzenia polskiego państwa marionetkowego, kolaborującego z III Rzeszą. W projekcie zawarł również plany utworzenia polskich oddziałów Waffen-SS.
Główny Urząd SS nie poparł pomysłu Studnickiego. W uzasadnieniu wyjaśniono, że wcielenie Polaków do Waffen-SS jest niemożliwe m.in. ze względu na: kontekst propagandowy, wymagający w takiej sytuacji traktowania Polaków na równi z Niemcami, niechęć Polaków do ponoszenia ofiar dla III Rzeszy oraz powody rasowe.
Aktualizacja: Instytut Pamięci Narodowej odpowiedział na apel ambasadora i zaprasza szefową kanadyjskiego wydawnictwa do obejrzenia wystawy "Polska Walcząca/Fighting Poland". "Niech się nauczą..." – ironizuje instytut na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.