Rak piersi to najczęściej występująca choroba nowotworowa u kobiet w Polsce, każdego roku zapada na niego około 17 tysięcy Polek. Z powodu zbyt późnego wykrycia umiera ich rocznie blisko 5 tys. Nowotwór atakuje nie tylko panie po pięćdziesiątce, dlatego Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum chce pokazać nastolatkom co robić, by zapobiec zachorowaniu, a jeśli już do niego dojdzie, jak w porę je zauważyć.
Można spróbować na fantomie
To nie będą śmieszne wpisy na Facebooku czy Twitterze, bo one owszem zwrócą uwagę na problem, ale już nie pokażą, jak prawidłowo badać piersi. Co innego instrukcja na obrazku, a co innego nauka na fantomie i opowieści tych, które zmianę w swojej piersi ”namierzyły” w porę. Dlatego Amazonki będą działały klasycznie. Chcą spotkać się z nastolatkami w szkołach, opowiedzieć o profilaktyce, nauczyć samobadania piersi i, co bardzo ważne, dać świadectwo, że z odpowiednio wcześnie wykrytym rakiem piersi można wygrać. Amazonkom będą pomagać też specjaliści związani z leczeniem raka piersi.
Stowarzyszenie zorganizuje cykl 15 szkoleń edukacyjnych w szkołach średnich na terenie województwa mazowieckiego w ramach akcji #befirst – bądź o krok przed rakiem, która rusza w kwietniu. Amazonki już wysłały do szkół informacje, że chcą organizować szkolenia i otrzymują pierwsze zgłoszenia.
– To ważna akcja. Młode kobiety powinny wiedzieć, że aby ustrzec się raka piersi trzeba prowadzić higieniczny tryb życia, dbać o prawidłową wagę i nie zapominać o ruchu. Dodatkowo bardzo ważną sprawą jest umiejętność samobadania piersi – mówiła na konferencji zorganizowanej przez Amazonki dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Wszyscy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdają sobie też sprawę, że łatwiej leczy się chorobę wykrytą wcześnie. Jednak statystyki dotyczące korzystania Polek z mammograficznych badań screeningowych nie napawają optymizmem.
Mimo że nie trzeba za nie płacić (są zalecane i bezpłatne dla kobiet po 50. roku życia), a mammobusy dojeżdżają nawet do małych miejscowości, tylko trochę ponad 40 proc. kobiet wykonuje to badanie, które może pomóc wykryć wcześnie zmianę nowotworową i uratować życie.
– Trudno zmienić myślenie dojrzałych kobiet. Natomiast z tymi młodymi warto pracować właśnie teraz, by nauczyć je dobrych nawyków – tłumaczyła Barbara Jobda, prezes Stowarzyszenia Polskich Pielęgniarek Onkologicznych.
Dr Sławomir Mazur, chirurg onkolog wyjaśnia, że onkolodzy potrafią leczyć raka piersi, wcześnie go diagnozować, jednak do sukcesu potrzeba, aby kobiety dbały o swoje zdrowie.
Inna sprawa, że w ostatnich latach obniża się zdecydowanie wiek kobiet zapadających na tę chorobę, dlatego ważne jest szerzenie świadomości na temat profilaktyki nowotworu piersi już wśród młodzieży.
Potwierdza to dr Katarzyna Pogoda, onkolog, która na co dzień pomaga młodym kobietom chorym na raka piersi.
– Na raka piersi nie chorują tylko starsze Panie. Młode kobiety walczące z rakiem mają też inne problemy. Czasami w tym samym czasie walczą z choroba nowotworową i np. zostają matkami.
#befirst – bądź o krok przed rakiem to projekt edukacyjny, skierowany do uczniów szkół średnich z województwa mazowieckiego. Za pośrednictwem akcji, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum chce zachęcić młode kobiety, aby jako pierwsze podjęły działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest rak piersi, aby były „o krok” przed nim, dzięki edukacji i profilaktyce. Akcja ma na celu zapewnienie dostępu do edukacji na temat raka piersi młodym osobom, co pozwala na podejście do choroby nowotworowej bez uprzedzeń i strachu. Jej zamierzeniem jest także pokazanie, jak pomóc sobie i najbliższym, gdy w przyszłości dotknie nas choroba nowotworowa.
– Większość młodych ludzi traktuje choroby onkologiczne jako problem dotyczący osób starszych. Niezwykle ważne jest szerzenie profilaktyki i nawyków prozdrowotnych wśród młodych ludzi. Profilaktyka w młodym wieku, pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka w przyszłości – mówi Ewa Grabiec-Raczak, Prezes Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum.
Będzie konkurs i nagroda
Do udziału w akcji #befirst – bądź o krok przed rakiem zostały zaproszone szkoły licealne z województwa mazowieckiego. W pierwszych 15 placówkach, które potwierdzą chęć udziału w projekcie zostaną zorganizowane spotkania, które poprowadzą lekarz-onkolog lub pielęgniarka onkologiczna oraz członkinie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum. Podczas spotkań uczniowie poznają zasady profilaktyki raka piersi oraz metody wczesnego wykrywania chorób onkologicznych. Szkolenia będą odbywać się przez półtora miesiąca, od 1 kwietnia do 16 maja bieżącego roku.
Dla uczniów szkół biorących udział w akcji zostanie rozpisany konkurs filmowy. Jego przedmiotem będzie przygotowanie krótkiego filmu na temat profilaktyki raka piersi. Nagrodą w konkursie będą warsztaty filmowe.
Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl
Reklama.
Dr Sławomir Mazur
Chirurg onkolog
Specjaliści prognozują, że w 2025 r. będziemy mieli 25 tys. zachorowań na raka piersi. Nie mamy wpływu na liczbę zachorowań, ale mamy na wczesne wykrywanie choroby.