PILNE Nurkowie odnaleźli w jeziorze ciało Piotra Staraka

Kwiaty, alkohol i zagraniczne wycieczki, czyli co dajemy nowożeńcom? W czerwcu trzeba się nagłówkować

Ślub to wydarzenie wizerunkowe.
Ślub to wydarzenie wizerunkowe. Fot. by rezh_timothy / http://www.flickr.com/photos/reginatimoteo/3523581062/sizes/z/in/photostream/ CC BY-ND 2.0 / http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Zbliża się sezon wesel. Dzisiejsza "polityka ślubna" bywa bardzo nowoczesna. Nie ma miejsca na "tandetne" czy "przedpotopowe" elementy. To impreza wizerunkowa, musi więc pozostać w pamięci na długi czas. Również prezenty dla pary młodej są zgoła inne niż kiedyś. Odkurzacz nie będzie dobrym podarunkiem, no chyba, że zażyczą sobie tego młodzi.


Młoda para często bierze na siebie zakupowe dylematy swoich gości. Sugerują co kupić, gdzie wpłacić pieniądze. Sposoby na to są coraz bardziej wymyślne. Kwiaty? Dobre jako wizualny dodatek. Koperta? Zawsze się przyda, ale ile dać? Każdy kieruje się podczas takiej decyzji swoją własną logiką, której wspólnym mianownikiem jest "tyle, na ile mnie stać".


Wedding planner z firmy "Aspire", Katarzyna Gajek, twierdzi, że średnio od rodziny dostaje się 1000 złotych, od znajomych czy przyjaciół 300 - 500 złotych. Podobnego zdania jest większość internautów wypowiadających się na forach w sieci. Utrzymują, że skoro średnio młoda para za jednego biesiadnika musi zapłacić 150 złotych, głupio dawać mniej. Przecież to mają być dla nich fundusze na nowy start.

Czasem nowożeńcy otrzymują puste koperty. - Nikt jej nie otwiera podczas wręczania, w Polsce zazwyczaj kopert się nie podpisuje - opowiada Katarzyna Gajek - młodym z pewnością nie jest do śmiechu, gdy już się zorientują. Ja osobiście nie sądzę, by to była przypadkowa pomyłka - dodaje.


Alternatywa dla koperty

Ale koperta wielu osobom wydaje się banalna. Posiłkują się argumentem, że gotówkę szybko się roztrwoni, a coś pożytecznego będzie służyło latami. Pomysłów jest mnóstwo. Ręczniki z wyhaftowanymi imionami nowożeńców, porcelanowe zastawy na stół, szeroki wachlarz prezentów "z jajem", które po jakimś czasie lądują w pudle z napisem "graty".

Rosnącą popularnością cieszą się podarki "nietypowe". Martyna opowiada nam, jak z koleżankami przygotowują w tajemnicy przed panną młodą łóżko na noc poślubną - nowa pościel, świece, płatki róż. Słyszała też o innym przypadku. Znajomi nie wiedzieli ile dać innej młodej parze, jako, że z panną młodą znali się jeszcze ze studiów, zrzucili się, sumę tych pieniędzy przekazali nowożeńcom w antyramie.

Ślub w cieniu Euro 2012. Trend: Przeczekać, a potem zrobić trzydniową imprezę

Sklep ma listę podarunków

Problemowi prezentów wyszli na przeciw marketingowcy. Bony kupowane na święta, dla jubilatów czy nowożeńców nie są w sklepach niczym nowym. Coraz częściej można spotkać się z "listą prezentów". Młoda para wybiera sobie sklep, przykładowo z wystrojem dla kuchni - tłumaczy pracownik. Wybierają sobie potrzebne im produkty, lista zapisana zostaje do systemu danej marki. Dostępna będzie we wszystkich jej sklepach. Nowożeńcy do zaproszeń dołączają informację o takiej "umowie". Goście kupują to, co potrzebne jest młodym. Sklep aktualizuje listę, żeby ten sam produkt nie była nabywany dwukrotnie. Po ślubie sklep przekazuje 10 proc. zysku z tych artykułów młodej parze jako podziękowanie.

Kreatywność gości podczas kupowania prezentów może czasem zadziwić każdego. Goście niejednokrotnie sponsorują wycieczki do spa, podróże poślubne, dzieło sztuki.

Te nieszczęsne kwiaty

Pozostaje pytanie: co z tymi kwiatami? Coraz częściej młode pary zaznaczają, że nie chcą ich dostawać, są nieporęczne, szybko więdną i trzeba je wyrzucić. Katarzyna Gajek przekonuje jednak, że to podarek uniwersalny, ciągle pojawiający się na polskich weselach.

Młode pary często jednak przesyłają razem z zaproszeniami bileciki, które informują, co podarować zamiast kwiatów. Tak zrobiła 22-letnia Agnieszka z Gliwic, która poprosiła gości o kupony "Lotto". Nie jest to w dzisiejszych czasach ekstrawagancją. Z kolei 28-letni Mariusz zaznaczył, że zamiast kwiatów woli butelkę alkoholu, żeby uzupełnić domowy barek. Są tacy, którzy preferują pluszowe misie. Można też poprosić gości, aby pieniądze przeznaczone na kwiaty wpłacili na rzecz domu dziecka.

Ślub przez internet. Weselne trendy 2012


Warto wspomnieć, że wesela urozmaica się coraz częściej nietypowymi tańcami pary młodej. Zachodni trend pojawia się także w Polsce.

- Coraz więcej ludzi, którzy przystępują do ślubu jest już jakoś urządzona, nie trzeba im kilku odkrzaczy czy kompletów ręczników - tłumaczy Katarzyna Gajek. - Teraz podarek powinien być także pamiątką. Fakt, że starsi ludzie mogą być nieprzychylni zakupom weselnym online, dołącza się do ich zaproszeń bilecik z nazwą sklepu, gdzie założona została "lista prezentów". Oni produkt pooglądać, dotknąć - dodaje.

Innego zdania jest projektantka ślubów Joanna Kłosińska. - Takich pomysłów nie nazwałabym trendem. W dużych miastach jak Warszawa, Wrocław czy Poznań rzeczywiście młodzi ludzie próbują narzucać gościom schemat działania podczas zakupu podarunków - mówi. - Jednak w miastach nieco mniejszych nie zaobserwowałam rosnącej popularności tego typu prezentów. Młodzi dają gościom dowolność. Ciągle silne jest przywiązanie do tradycji podczas organizacji ślubów - dodaje.

Śluby, rozwody i single. Jak faktycznie wygląda stan cywilny polskiego społeczeństwa?

Każdy podchodzi do tego na swój sposób. Jedni uznają kupony "Lotto" za genialny pomysł, inni pozostaną przy kwiatach. Ważne, by prezent się przydał. Oczywiście są podarki niezastąpione, takie, których kupić nie można, jak choćby Iron Maiden zamiast zwykłej weselnej kapeli. Tego typu urozmaicenia są jednak przeznaczone tylko dla nielicznych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚMIERĆ WOŹNIAKA-STARAKA

TYLKO W NATEMAT 0 0To oni znaleźli ciało na dnie jeziora Kisajno. "Poszukiwania trwały w dzień i w nocy"
PILNE 0 0Piotr Woźniak-Starak nie żyje. W jeziorze Kisajno odnaleziono ciało słynnego producenta

GRZEJE

0 0Miał rodzinę, pracę, a w wolnej chwili mordował. Netflix pokazał historię potwora rodem z horroru
0 0Z tego mostu psy rzucają się w przepaść. Tajemnicy Overtoun Bridge nie rozwiązano do dzisiaj

AFERA PIEBIAKA

0 0#PiebiakGate to już zbyt wiele. Zbigniewie Ziobro, czas podać się do dymisji!
0 0O co chodzi w aferze z "Emilią" i Piebiakiem? Trzy najbardziej szokujące wątki
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"