Europejskie media tuż przed otwarciem: "Warszawa jest glamour"; "Wielkie, symboliczne wydarzenie"

Hiszpańskie media podchodzą do Euro z entuzjazmem
Hiszpańskie media podchodzą do Euro z entuzjazmem Fot. "El Mundo"
W Polsce Euro-szał trwa już od kilku(nastu) dni. Jeszcze tydzień temu trwały wokół niego spory, ale dziś już wszyscy zdają się niecierpliwie odliczać minuty dzielące nas od meczu z Grecją. Sprawdziliśmy, co na dwie godziny przed otwarciem piszą o Euro największe media Europy Zachodniej. Opinie są różne, ale wniosek jeden: Euro zorganizowane przez Polskę i Ukrainę to ważne wydarzenie - również politycznie.Oto przegląd tego, co o Euro można przeczytać w zachodnioeuropejskich mediach.

"Warszawa jest glamour"
Taki nagłówek widnieje na stronie "El Mundo", jednego z największych hiszpańskich dzienników. "Stadion Narodowy pokłada nadzieje w Lewandowskim" - czytamy w "EM".
"Ten piątek to kulminacja pięciu lat przygotowań Polski. Naród, choć daleko finansowo od elit, rozwija się, zarówno ekonomiczne, jak i w piłce nożnej" - ocenia nas "El Mundo".


Dziennikarze, oczywiście, skupiają się przede wszystkim na grze swoich piłkarzy. Hiszpanie, z mistrzostwem świata i Europy, uchodzą za jednych z faworytów (zobacz nasz redakcyjny dwugłos: Hiszpania na Euro w finale vs Hiszpania nie wygra Euro). W kraju tym szaleje kryzys, sytuacja gospodarcza jest fatalna, w związku z czym obywatele łakną piłkarskiego sukcesu. "Rząd hiszpański, chociaż myśli głównie o tym jak uciec od problemów ekonomicznych, oczekuje od swoich graczy, że dostarczą Hiszpanom trochę optymizmu" - pisze El Mundo. Gerard Pique, obrońca reprezentacji i FC Barcelony, w rozmowie z "El Mundo" zadeklarował, że Hiszpanie zrobią wszystko, by dać swoim kibicom "dużo radości".


Polska - Grecja 12:2. Przynajmniej jeśli chodzi o gospodarkę

Inny hiszpański dziennik, "El Pais", używa wielkich słów, gdy pisze o Euro. "Nigdy do tej pory jedna z największych imprez sportowych była wizytówką Europy Wschodniej" - czytamy. "Europa się jednoczy, to wielkie wydarzenie" - podkreśla dziennik.

Niemcy opisują wszystko
Nasi zachodni sąsiedzi najwięcej rozpisują się o Euro. O ile najbardziej znany tamtejszy brukowiec, "Bild", nie pisze ani nic konkretnego, ani ciekawego, to już "Suddeutsche Zeitung" poświęca mistrzostwom wiele miejsca w wielu tekstach.


"SZ" opisuje, między innymi, kwestię sporów wokół polskiej kadry. "Naturalizowanie drużyny narodowej to temat do debaty politycznej i poważna kwestia sportowa" - pisze "Suddeutsche Zeitung", przytaczając przykład Ludovica Obraniaka. Niemcy cytują też Jana Tomaszewskiego, który wielokrotnie sprzeciwiał się "naturalizowanym" zawodnikom.

Francuzi i Włosi skupieni na sobie
We Francji podniecenie Euro nie jest tak duże, jak w innych krajach. "Le Monde" pisze o spotkaniu Polska-Grecja, że "nadchodzi wielka walka" oraz "mecz, który elektryzuje powietrze". Większość publikacji w francuskich mediach jest jednak poświęcona dokonaniom ich własnych piłkarzy. "Le Figaro" zastanawia się, czy "Niebiescy" spełnią oczekiwania francuskich kibiców i uda im się odzyskać dobrą reputację, straconą na mistrzostwach świata w 2010 roku.

Drzewiecki dla naTemat: Wygramy i z Grecją, i z Rosją

Włosi również rozpisują się na temat szans swojej reprezentacji, ale zwracają też uwagę na jeden fakt: Polska teraz wygląda wspaniale, ale trzeba uważać, bo to uczucie złudne. "Stadion Narodowy symbolizuje wspaniały wzrost Polski" - czytamy w nagłówku na stronie "La Stampa", jednej z bardziej znanych tamtejszych gazet.

"Polska jest jak Grecja w 2004 roku: miliardy euro od Wspólnoty Europejskiej, inwestycje zagraniczne, nie najgorsze finanse publiczne. Polacy wydali 20 miliardów euro, czyli tylko trochę mniej niż Grecy na olimpiadzie w Atenach. (…) Kto wie, co to wróży Warszawie" - pesymistycznie pisze "La Stampa".

Symboliczne Euro
Za to Niemcy w "Suddeutsche Zeitung" nie mają wątpliwości: fakt, że zorganizowaliśmy Euro, świadczy o naszym rozwoju. "Polska tamtych czasów (lat '80 - przyp. red.) i Polska dzisiejsza to dwa różne światy. Polska, która obecnie jest gospodarzem pierwszego dużego wydarzenia sportowego w Europie Wschodniej, nie bez racji może powiedzieć, że jest nowoczesnym europejskim krajem. Zakończenie mistrzostw będzie symbolicznym zakończeniem transformacji politycznej i gospodarczej tego kraju. Dworce kolejowe i lotniska zostały odpowiednio zmodernizowane, a nowe drogi są przejezdne, oprócz drobnych objazdów" - chwali nas niemiecka gazeta.

Euro-flirt, czyli jak poderwać obcokrajowca

"Na prawym brzegu Wisły w Warszawie, gdzie do niedawna były tylko krzaki i zarośnięte haszcze, teraz stoi piękny stadion dla meczu otwarcia. To jedno z najważniejszych osiągnięć tych dni, ale trzeba też zaznaczyć, że Polska wreszcie znowu ma graczy międzynarodowej klasy, jak Robert Lewandowski" - przypomina "Suddeutsche Zeitung". Gazeta pisze także, że "Polska i Ukraina stworzyły skomplikowane małżeństwo", gdy okazało się, że te dwa kraje mają wspólnie organizować Euro. Niemcy przypominają też, że te mistrzostwa są wyjątkowe z jeszcze innego względu: "Przez środek tego Euro biegnie nie tylko granica zewnętrzna UE, ale też pewna moralna ściana". Dziennik naszych zachodnich sąsiadów rozpisuje się też o tym, jak Polska różni się od Ukrainy - pod względem ekonomicznym i organizacji, a porównanie to wypada na naszą korzyść.

Brytyjczycy czekają
BBC porzuciło oskarżanie Polaków o rasizm i, tak jak większość brytyjskich internetowych mediów, postawiło na relację live z mistrzostw. "Po tygodniach oczekiwania, spekulacji i rozmów, Euro 2012 rozpoczyna się w piątek meczem, w którym gospodarcze - Polacy - podejmą Grecję w Warszawie" - pisze BBC.

"Daily Telegraph" również prowadzi relację live, ale nie skupia się tylko na kwestiach stricte sportowych, ale również otoczki. Dziennikarz "DT" podkreśla w swojej relacji dobrą atmosferę wśród kibiców i chwali wrocławską Strefę Kibica.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Nasza dyplomacja znowu zawiodła
0 0"My Kaszubi...". Tusk na pożegnanie z Radą Europejską powiedział kilka słów od serca

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką