Za sprawą tzw. złotego pociągu, który według poszukiwaczy skarbów skrywa w sobie wiele kosztowności wywożonych przez Niemców pod koniec II wojny światowej, okolice Wałbrzycha zostały rozsławione na cały świat. Ale Dolny Śląsk od dawna cieszy się zainteresowaniem eksploratorów, a w opracowaniach dotyczących tematu aż roi się od hipotez dotyczących ukrytych tam różnej maści skarbów.
Właśnie rozpoczęły się prace ziemne na 65. kilometrze trasy Wałbrzych-Wrocław. Poszukiwacze są pewni, że uda się dotrzeć do zasypanego tunelu kolejowego, w którym ukryto jeden z niemieckich pociągów pancernych. Poszukiwania legendarnego już pojazdu trwają od mniej więcej roku – latem 2015 roku dwóch eksploratorów z Wałbrzycha poinformowało opinię publiczną o dokonaniu spektakularnego znaleziska. Miały je potwierdzić badania georadarowe.
Informacja o "złotym pociągu" z okresu II wojny światowej szybko stała się sensacją, i to na skalę międzynarodową. Zwracano uwagę, że pociąg może być pełen złota wywożonego przez Niemców z Wrocławia (rezerwy bankowe oraz depozyty mieszkańców), a także zrabowanych dzieł sztuki. Inni wskazywali na możliwość odnalezienia cennych dokumentów. Do czasu rozpoczęcia prac ziemnych, wszystko było jednak jedną wielką spekulacją.
Już niedługo możemy poznać pełną prawdę. Ale Dolny Śląsk, w omawianym okresie część III Rzeszy, to nie tylko "złoty pociąg". Obszar ten już od lat eksplorują poszukiwacze skarbów, z różnego rodzaju relacji, ale i dokumentów, wynika bowiem, że skrywa w sobie wiele niewyjaśnionych zagadek.
Kliknij na pinezkę, by zobaczyć szczegóły
Wiele z nich wiąże się z wielkim niemieckim projektem budowlanym "Riese", który powstawał w Górach Sowich w latach 1943-1945.
Jest jednak cała masa innych tropów, mniej lub bardziej potwierdzonych, które wskazują na istnienie niemieckich skarbów, które pozostają nieodkryte. Jedno jest pewne: pod koniec wojny Niemcy pośpiesznie ewakuowali się na zachód i robili wszystko, aby ukryć najcenniejsze rzeczy przed Armią Czerwoną. Niezależnie od wszystkiego, gorączka złota na Dolnym Śląsku trwa w najlepsze.
Uwaga! Zgodnie z polskim prawem wszystkie potencjalne skarby znajdujące się na terenie kraju podlegają ochronie i należą do państwa polskiego. Aby legalnie rozpocząć eksplorację, wymagana jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa.
Informacje o miejscach uwzględnionych na mapie pochodzą głównie z książki Włodzimierza Antkowiaka pt. "Nie odkryte skarby. Przewodnik dla poszukiwaczy".