Słysząc „olej”, wiele osób pierwsze skojarzenie ma z patelnią albo z życzliwą zachętą do nieprzejmowania się czymś. Dopiero potem zaczyna nam świtać ich zastosowanie w zakresie pielęgnacji urody. Już od czasów starożytnych, kiedy filozofom nie śniło się jeszcze o koncernach kosmetycznych, naturalne oleje i olejki eteryczne regularnie stosowano do nacierania i kąpieli. Chroniły przed słońcem i zmarszczkami, ujędrniały, przyspieszały gojenie się ran i nadawały ciału piękny zapach. Wraz z uświadomieniem sobie przez świat, jakie kokosy można zbić na sprzedaży kosmetyków, niepozorne i naturalne dobra natury przepadły gdzieś w cieniu wielkiej marketingowej machiny. Szkoda, bo światła reflektorów należą się właśnie im.
Jeśli uświadomić sobie ile rodzajów olejów i olejków eterycznych mamy do dyspozycji i jaka jest relacja ich ceny do ceny milionów kolorowych słoiczków z drogerii, widać jak bardzo jesteśmy podatni na reklamę. A wystarczy tylko poświęcić chwilę na zapoznanie się z ich właściwościami oraz dostosować je do typu swojej skóry i ewentualnie problemów, które chcemy rozwiązać. Jeśli są naprawdę naturalne (bez konserwantów lub pianotwórczych detergentów) i nie są tylko ekstraktem rozpuszczonym w szkodliwej parafinie, szybko powinny pokazać ci, co potrafią. Z pewnością szybciej niż gotowe mieszanki olejów z drogerii, których skład może przyprawić o ciarki na plecach. W pierwszym z przypadkowo wybranych przez nas tego typu produktów na pozycji nr 1 znalazła się woda (???), drugi natomiast miał na czele parafinę, a z tyłu całą tablicę Mendelejewa.
Choć nazwa brzmi podobnie, oleje i olejki eteryczne różnią się od siebie sposobem otrzymywania, składem chemicznym, konsystencją, stężeniem i zapachem. Bezzapachowe oleje uzyskujemy przez tłoczenie z roślin oleistych, a intensywnie pachnące olejki z komórek tkanki wydzielniczej roślin świeżych lub suszonych w procesie destylacji z parą wodną albo ekstrakcję. Gęste oleje służą jako substancja nośnikowa, w której rozpuszczane są inne składniki, między innymi właśnie rzadkie olejki eteryczne. Razem tworzą kombinację doskonałą.
Oleje i olejki bez problemu dostaniesz w różnych sklepach z naturalnymi kosmetykami i półproduktami, mydlarniach lub aptekach. Różnią się od siebie ceną w zależności od surowca i jego pochodzenia, producenta i opakowania, ale nie kosztują tyle co kosmetyki obiecujące złote góry. Pamiętaj tylko, aby wybierać te, które nie są poddane procesowi rafinacji, są tłoczone na zimno („z pierwszego tłoczenia” to nie to samo!) i nie zawierają sztucznych dodatków. Reszta to już kwestia twojego wyboru, a możesz w tych samych sklepach wybierać w różnych składnikach aktywnych i witaminach, z których potem utworzysz mieszankę. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy kilka najskuteczniejszych receptur do różnych rodzajów skóry.
1. Twarz – skóra sucha
To ten typ skóry, który najbardziej się prosi o dobroczynne właściwości olejów. Najlepiej sprawdzą się oleje nieschnące, czyli takie, które pozostawiają film na skórze. Z tego powodu nie są wymarzoną bazą pod makijaż, więc najlepiej stosować je na noc w celach regeneracyjnych.
Przepis na idealne serum do skóry suchej
Skład:
- łyżeczka oleju z awokado
- łyżeczka oleju makadamia
- łyżeczka oleju arganowego
- kilkanaście kropel witaminy E
- 2-3 krople bisabololu
- kilka kropel olejku lawendowego
Bisabolol
Aktywny składnik pozyskiwany z rumianku lekarskiego, o bardzo silnych właściwościach kojących, łagodzących i przeciwinfekcyjnych. Jest bezpieczny nawet dla skóry niemowląt i idealny do cery wrażliwej i suchej.
Olejek lawendowy
Wyjątkowo uniwersalny, działa nie tylko antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, ale i ma kojący wpływ na układ nerwowy.Koi skórę i odpręża cały organizm.
Olej z awokado
Ogromną moc regeneracji zawdzięcza między innymi swoim właściwościom przeciwzapalnym. Jest wyjątkowo bogaty w witaminy i minerały, których w dodatku dostarcza do głębokich warstw skóry, silnie ją nawilżając. Zapobiega utracie wilgoci ze skóry i wygładza, dlatego świetnie nadaje się na „krem pod oczy”. Jako broń w walce z oznakami starzenia jest jednym z najsilniejszych graczy.
Olej makadamia
Również bardzo bogaty w witaminy, jest specjalistą od poprawy napięcia i jędrności skóry. Spektakularnie nawilża i widocznie odmładza skórę, która nabiera młodszego, świeższego wyrazu. Dla wszystkich, którzy żyją w mieście i są szczególnie wystawieni na działanie wolnych rodników (np. przez wdychanie dużych ilości spalin) jest bardzo wskazany. Przyniesie ukojenie skórze podrażnioną przez słońce.
Olej arganowy
...czyli marokański eliksir młodości, jak często bywa określany. Fenomen w zakresie walki ze zmarszczkami, nie tylko spłyca te już istniejące, ale i zapobiega powstawaniu kolejnych. Bardzo silnie nawilża i wygładza, ale co ważne – bez obaw mogą go stosować osoby ze skórą problematyczną (atopową, trądzikową, nadwrażliwą). Trudno uwierzyć, jak szybko skóra staje się po nim autentycznie aksamitna.
2. Twarz – skóra mieszana lub tłusta
Wydawałoby się, że pielęgnowanie tłustej skóry tłustym specyfikiem przeczy intuicji, ale to tylko kwestia właściwego dobrania oleju, który pomoże uregulować poziom sebum i wesprze walkę z zaskórnikami. Trzeba wybierać te o działaniu niekomedogennym czyli takim, które nie zatyka porów i nie zapycha skóry.
Przepis na idealne serum do skóry tłustej, mieszanej lub trądzikowej
Skład:
- łyżeczka oleju z pestek dyni
- łyżeczka oleju z Tamanu
- łyżeczka oleju jojoba
- pół łyżeczki frakcji niezmydlalnej oleju sojowego
- kilka kropel olejku z drzewa herbacianego
Frakcja niezmydlalna oleju sojowego
Źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, lecytyny, roślinnych steroli i witaminy E. Łagodzi rumień i stany zapalne skóry, idealnie sprawdzi się w przypadku wcześniejszego podrażnienia jej silnie wysuszającymi preparatami przeciwtrądzikowymi.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek o charakterystycznym, ziołowo-drzewnym zapachu i fenomenalnych właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych i antyseptycznych. Nie do zastąpienia w trakcie leczenia trądziku, skaleczeń i różnych zakażeń skóry.
Olej z pestek dyni
Szybko się wchłania i nie powinien zostawiać na skórze tłustego filmu. Jest bardzo bogaty w witaminy i minerały, między innymi cynk, który jest sprzymierzeńcem osób zmagających się z trądzikiem. Oprócz tego, że nawilża, wykazuje też silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pomaga zniwelować uczucie ściągania i przyczynia się do oczyszczenia skóry.
Olej z Tamanu
Nie należy do najpopularniejszych, a powinien, zwłaszcza wśród osób, które prowadzą nierówną walkę z wypryskami na przetłuszczającej się skórze. Jest uzyskiwany z nasion wiecznie zielonego drzewa Tamanu. Dzięki niemu skóra staje się gładsza i bardziej miękka, a zaskórniki (a nawet blizny lub inne zmiany skórne) stają się mniej widoczne. Wszystko dzięki silnemu działaniu przeciwzapalnemu, gojącemu i antybakteryjnemu. Stosowany długo i regularnie potrafi naprawić uszkodzone tkanki skóry.
Olej jojoba
Jest wyjątkowy między innymi dlatego, że jest bardzo zbliżony do ludzkiego sebum, dzięki czemu miesza się z nim i reguluje jego poziom. Nawilża i odżywia bez zatykania porów, jest lekki i szybko się wchłania. Ma potwierdzone działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, a dzięki bardzo dużej zawartości witaminy E, także antyoksydacyjne.
3. Twarz – skóra dojrzała
Im dalej w las, tym bardziej jesteśmy skłonne wydawać ciężkie pieniądze na gwarancję zredukowania zmarszczek o całe 18,5% jak zarzekają się niektóre luksusowe laboratoria. W kosmetykach pojawiają coraz trudniejsze do wymówienia, magiczne składniki aktywne, które w miesiąc mają twoją twarz przepuścić przez Photoshopa. Spróbuj tego serum – osiągniesz efekt, a przynajmniej nie przepłacisz.
Przepis na idealne serum do skóry dojrzałej
Skład:
- łyżeczka oleju z wiesiołka
- łyżeczka oleju z pestek dzikiej róży
- łyżeczka oleju ze słodkich migdałów
- łyżeczka skwalanu (nie mylić ze skwalenem)
- kilka kropel olejku z drzewa różanego
Skwalan
Substancja aktywna uzyskiwana z oliwy. Posiada właściwości wygładzające, nawilżające i zmiękczające. Łatwo się wchłania, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych w głąb skóry. Uszczelnia przestrzenie międzykomórkowe i wyraźnie redukuje symptomy dojrzałości na skórze.
Olejek z drzewa różanego
Olejek o wyjątkowo pięknym zapachu działającym odprężająco i relaksująco. Znany ze stymulowania tkanek skórnych, co przyczynia się do napędzenia procesów hamujących starzenie się skóry. Uelastycznia, wygładza i regeneruje naskórek.
Olej z wiesiołka
To olej, który wyjątkowo dobrze radzi sobie z hamowaniem procesów starzenia się skóry. Pomaga jej odzyskać elastyczność, optymalny poziom wilgotności i jędrność. Przeciwzmarszczkowemu działaniu towarzyszy zdolność niwelowania przebarwień, z którymi dojrzała skóra często się zmaga. Delikatnie wmasowany w skórę wieczorem, rano odpłaca się promiennym i młodszym wyglądem.
Olej z pestek dzikiej róży
Jest jak potężny zastrzyk witamin kluczowych w pielęgnacji przeciwstarzeniowej – A i C. Jest stworzony do skóry starzejącej się i wyniszczonej słońcem oraz działaniem czynników zewnętrznych. Wygładza zmarszczki, bruzdy i niewielkie blizny, poprawia koloryt i elastyczność skóry. Jest jedynym olejem roślinnym, który posiada tretinoiny o bardzo silnych właściwościach regeneracyjnych.
Olej ze słodkich migdałów
Działa jak naturalny emolient - wygładza i nawilża skórę przesuszoną i odwodnioną. Wykazuje działanie zmiękczające, regenerujące i odżywcze. Jest łagodny dla cienkiej oraz wrażliwej skóry. Dzięki niewielkiej masie cząsteczkowej przenika do głębokich warstw skóry, bez problemu pokonując jest bariery tkankowe.
4. Ciało
Problemów, z jakimi zmaga się skóra całego ciała jest dużo więcej, niż tylko naturalnie pogarszająca się z wiekiem jędrność i elastyczność. Wahania wagi lub ciąża skutkują pojawieniem się rozstępów, czasem z przyczyn od nas niezależnych uwidacznia się cellulit, a i blizny po różnego rodzaju przygodach też nie dodają pewności siebie. Oleje są w każdym z tych przypadków prawdziwym sprzymierzeńcem, chociaż wiele osób zraża tłusta warstwa, jaką mogą pozostawić na ubraniach lub pościeli. W takim wypadku można oleju użyć do kąpieli, zwłaszcza w towarzystwie olejków eterycznych, które bardzo mocno wspomagają rozwiązanie różnych problemów skórnych.
Gotowe płyny lub mieszanki olejów do kąpieli często zawierają parafinę i inne chemiczne dodatki, które mogą uczulać, a wbrew temu co obiecują, nawet wysuszać skórę. Lepiej urządzić sobie SPA we własnym zakresie. Jako baza sprawdzą się właściwie wszystkie popularne oleje – z oliwek, z pestek winogron czy lniany. Potem wystarczy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego o pożądanym działaniu. Do walki z cellulitem przydadzą się olejki: jałowcowy, geraniowy, grejpfrutowy, tymiankowy albo cedrowy. Rozstępy oraz blizny złagodzą natomiast nagietkowy i lawendowy i rumiankowy.
Więc zanim następnym razem skusi cię widok lśniącego ciała z plakatu reklamującego kolejny przełom w walce o piękną skórę, przeznaczone na niego pieniądze wydaj na jakąś ładną bluzkę. Pomyśl o tym, że modelka właśnie dlatego prezentuje się tak apetycznie, bo na sesji zdjęciowej posmarowano ją zwykłą oliwką – nie arcydziełem kosmetyki, które właśnie reklamuje.