Malarka, opiekunka do dzieci, ratownik z pogotowia. Ludzie na samozatrudnieniu pakują biznes i jadą do Czech

Budowali zamożność w Polsce teraz jadą do Czech.
Budowali zamożność w Polsce teraz jadą do Czech. fot.Michał Łepecki / Agencja Gazeta
– Nic się nie stanie, jak zapłacę 3-4 tys. złotych podatków więcej? Stanie się. Wystarczającym powodem do wyprowadzki jest to, jak marnowane są nasze podatki: na program 500+, na przekopanie Mierzei Wiślanej, pensje dla "Misiewiczów". Ratowanie miejsc pracy górników, a czy moje miejsce pracy jest gorsze, że nikt go nie ratuje? – mówi Anna, pracująca na działalności gospodarczej, ekspert od finansów firm.

To właśnie tacy jak ona – fachowcy, specjaliści na dorobku, pytają dziś i wklepują wyszukiwarkę Google hasło, jak założyć firmę w Czechach. Nie chcą emigrować na stałe do Niemiec, czy na Wyspy, ale poszukują najbliższego raju podatkowego. To nie chęć kombinowania, ale po prostu wyraz bezsilnej rozpaczy. W ich status majątkowy uderzy opracowywany przez rząd podatek jednolity.
Jowita

Obecnie prowadzę działalność gospodarczą w Polsce. Jest to opieka nad dziećmi do lat 3. Jeśli wejdą wyższe podatki dla takich jak, to czy taką firmę mogę mieć założoną za granicą, a prowadzić w Polsce?

Przemek, ratownik z pogotowia

Jak to jest z założeniem działalności jako ratownik medyczny w Czechach? Wiadomo że tam jest ratownictwo państwowe. Ja mam działalność założoną w Polsce jako "dzialalność pogotowia ratunkowego ". Pracuję dużo na etacie i dodatkowo na kontrakcie w pogotowiu w innym szpitalu. Świadczę usługi jako ratownik medyczny w pogotowiu.

Takim zaniepokojonym przedsiębiorcom odpowiedziała premier Beata Szydło. We wtorek wieczorem siadła do komputera, włączyła Twittera i już:
Ale że nie będzie to "dobra zmiana" dla wszystkich, świadczą wypowiedzi w mediach Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka. Według nich, nic się nie stanie jak bogaci (konkretnie ci z 5-6 tys. w kieszeni miesięcznie) zapłacą trochę więcej, czyli np. 3-4 tys. rocznie w podatkach.

PiS hoduje własną klasę średnią
Wielka reforma planowana przez polityków PiS ma ulżyć "biednym przedsiębiorcom", osobom, które pracując na działalności osiągają niskie dochody np. rzędu 2-3 tys. miesięcznie. Płacą 1121 złotych składek na ZUS i ubezpieczenie chorobowe, a po potrąceniu podatku dochodowego w kieszeni zostaje im niewiele. Według planowanych przepisów wszystkie te daniny rząd chce połączyć w jeden prosty podatek, niższy dla ubogich ze stawką ok. 25 procent od dochodu.

Cudów nie ma: żeby załatać finanse publiczne, trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni innej kategorii obywateli. Miliardowe wydatki to programy: 500+, Mieszkanie+, darmowe leki dla seniorów, obniżenie wieku emerytalnego, czyli dodatkowe 8 mld rocznie dla liczącej 250 tys. osób grupy "młodszych emerytów". Trudno łudzić się, że ktokolwiek odpuści pracującym choćby złotówkę "na ZUS", skoro po cichu Fundusz Ubezpieczeń Społecznych poprosił u umorzenie 38 mld kredytów, jakie w ostatnich latach zaciągnął na wypłaty emerytur. Wręcz przeciwnie, ozusowano już każdą formę pracy.
Teresa, malarka

Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tekst o możliwościach prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach. Jestem zainteresowana otwarciem sklepiku niedużego z pamiątkowymi obrazami oraz blejtramy, ramy i farby. Legalnie, z rachunkami. W sklepie sprzedawał by mój syn który jeszcze nigdzie nie był zatrudniony. Może lepiej jak syn na siebie zarejestruje taką działalność? Jak znaleźć i wynająć taki sklepik w Pradze?

PiS zamierza sięgnąć głębiej do kieszeni dobrze zarabiających przedsiębiorców, menedżerów i ludzi wolnych zawodów, którzy budowali klasę średnią, a ich biznesy składały się polski kapitalizm. Ponad 474 tys. samozatrudnionych rozlicza się według podatku liniowego 19 procent. Ich zsumowany dochód w skali roku to prawie 100 mld zł. Po zmianach mogą oni zapłacić o ponad 16 mld zł więcej podatku niż do tej pory - oszacował "Dziennik Gazeta Prawna"..


Jednocześnie rządzący wymigują się od odpowiedzi, kiedy zamierzają zwiększyć kwotę wolną od podatku. Od lat wynosi 3091 zł, a jej podniesienie zalecił Trybunał Konstytucyjny dając czas na przygotowanie przepisów do 30 listopada 2016 roku. Ustawy nie ma.
Paweł, programista

Tym pomysłem zmusza do emigracji takich ludzi jak ja. Mam 34 lata i pracuję z Polski na zlecenie dużych klientów z całego świata, ostatnio dla Goldman Sachs. Poza mieszkaniem i sentymentem nic mnie w tym kraju nie trzyma. To, czym dysponuje programista to uniwersalny fach, na który jest zapotrzebowanie na całym świecie. To naprawdę wolny zawód. Mogę spakować manatki i wyjechać do Pragi, Hongkongu, a może nawet na Mauritius (wszędzie liniowe 15%) Albo Rosja, czemu nie, w końcu u nich jest 13 proc.

Ewelina , sprzedawca

Chciałabym założyć firmę w Czechach. Konkretnie chodzi mi o sklep z polskimi wędlinami . Mieszkam 7 km od granicy z Czechami i widzę jak oni przyjeżdżają po to właśnie do nas do Polski. Waham się już od 3 lat.

Przedsiębiorczy za granicą
Nasi rodacy są w czołówce najbardziej przedsiębiorczych imigrantów zakładających spółki w Wielkiej Brytanii. Polacy założyli w Wielkiej Brytanii w 2014 roku ponad 21 tys. Spółek LTD - wynika z raportu Companies House. W tym samym czasie w Polsce powstało ponad 29 tys. spółek z o.o., czyli zaledwie 8 tys. więcej. Biorąc pod uwagę liczbę Polaków pozostałych w kraju (38 mln) i tych w Anglii (0,85 mln), jest to wynik zdumiewający i dający do myślenia. Budowany na Wyspach dobrobyt sprzyja również zakładaniu rodziny. W 2014 roku odnotowano tam 23,3 tys. urodzeń, co oznacza współczynnik dzietności 2,73 proc., podczas gdy w Polsce wyniósł on 0,97 proc.

60 tys. Polaków założyło własną firmę w Niemczech – wynika z danych niemieckiego Państwowego Bank Rozwoju (KfW). Za Odrą działa już w sumie około 180 tys. polskich przedsiębiorców, a o sensacyjnym boomie przedsiębiorczości nosił serwis "Deutsche Welle".

Czy naprawdę ktoś jeszcze myśli o podwyższaniu podatków?! Wychodzi na to, że na mapie polskiej przedsiębiorczości wkrótce pojawi się nowy kraj: Czechy. – Karanie ludzi tylko za to, że wcześniej wstają, więcej się uczą, więcej ryzykują i dlatego więcej zarabiają, jest niemoralne i krótkowzroczne. Bo jak ktoś jest przedsiębiorczy, to zawsze znajdzie sobie sympatyczne miejsce do pracy i życia – mawiał o podatkach Jan Kulczyk, nieżyjący przedsiębiorca i jeden z najbogatszych Polaków.

Napisz do autora: tomasz.molga@natemat.pl

Wyjaśnienie autora: cytaty pochodzą z setek listów do redakcji napisanych po opublikowaniu tekstu o zakładaniu firmy w Czechach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...