Przykre zakończenie historii bezdomnej z Rzymu. Miała być Madeleine, teraz nie chce wracać do domu

21-latka stała się sławna z powodu podobieństwa do zaginionej przed laty Madeleine McCann.
21-latka stała się sławna z powodu podobieństwa do zaginionej przed laty Madeleine McCann. fot. za Missing Persons of America
Najpierw internet wziął 21-letnią kobietę za zaginioną przed laty Madeleine McCann. Zdjęcia bezdomnej z Rzymu pojawiły się w mediach i wtedy okazało się, że jest to Embla Jauhojärvi ze Szwecji. Rozpoznał ją ojciec, który wkrótce poleciał po nią do Włoch. Okazuje się jednak, że młoda kobieta nie chce wrócić do domu.


21-latka ma zespół Aspergera. Zdaniem cytowanej przez serwis Unilad ekspertki Lizy Dresner, szefowej Resources for Autism, to prawdopodobnie dlatego dziewczyna chce być bezdomna, gdyż osoby z zespołem Aspergera paradoksalnie mają na ulicy większe poczucie kontroli nad sytuacją, niż w domu, choć narażone są na choroby i innego rodzaju niebezpieczeństwo.

Ojciec Embli, Tahvo, jest zrozpaczony decyzją córki. – Jest wrakiem człowieka. Nie jest sobą. Jest kimś zupełnie innym. Prawie nic nie mówi. Chce wrócić na ulicę – mówi Tahvo, który chciałby zabrać ją do Szwecji. – Jak włoskie władze mogą jej pozwolić żyć na ulicy? Ona nie czuje się dobrze. Nie mogę jej pozwolić spać na zewnątrz i żebrać o jedzenie –  tłumaczy.

Agnieszka Szafrańska-Romanow, psycholożka z Centrum ProBalans, wyjaśniała w naTemat na czym polega zespół Aspergera. – To całościowe zaburzenie rozwoju. Jest on formą autyzmu, jednak ma łagodniejszą formę i inaczej się charakteryzuje. Osoby z zespołem Aspergera mają problemy z nawiązywaniem relacji społecznych, często nie dążą do kontaktu z innymi lub ze względu na odmienność swoich zachowań są odrzucane przez otoczenie - wyjaśniała ekspertka.


– Dzieci z Aspergerem szybciej zaczynają mówić, jednak tego nie należy łączyć z komunikowaniem się. Osoby te mówią dużo, ale nie słuchają i nie dążą poprzez rozmowę do nawiązania relacji z drugim człowiekiem. Zalewają nas informacją, ale nie konfrontują tego z otoczeniem. Mają problemy z odczytywaniem mowy niewerbalnej –np. nie potrafią odczytać tego, czy ktoś jest znudzony. Bywają nadpobudliwe emocjonalnie i ruchowo, co często bywa mylone z ADHD – mówiła Szafrańska-Romanow.

źródło: unilad.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka