"Socjalne tornado". Prezydent Nowej Soli mocno o beneficjentach zasiłków socjalnych

Wadim Tyszkiewicz krytycznie o zasiłkach i ich beneficjentach.
Wadim Tyszkiewicz krytycznie o zasiłkach i ich beneficjentach. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
"Przyszła właśnie do mnie mieszkanka miasta z żądaniem remontu mieszkania komunalnego. Okazało się, że zaległości w opłatach sięgają już 5 tys. zł, przy ok. 200 zł czynszu miesięcznego" – pisze na Facebooku Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, pytając, co ma zrobić i sam sobie odpowiada. Mocno.


Tyszkiewicz za pośrednictwem Facebooka opisuje sytuację, w jakiej się znalazł. Obywatelka miasta, która nie pracuje, ale otrzymuje wysokie świadczenia (500+ i inne zasiłki), chce by wyłożył kolejne pieniądze - tym razem na remont mieszkania komunalnego. Co podkreśla prezydent, mieszkania za które nie uiszcza opłat.

Wytłumaczenie ze strony kobiety wbiło włodarza w ziemię. Mimo że w mieszkaniu żyje 9 osób i mogłyby utrzymywać je 4 z nich, to tego nie robią. Najstarsza, 57-letnia nestorka rodziny jest chora, ale prawa do renty, bo nigdy zajęcia nie miała. "Rodzi się pytanie, jak będą żyły dzieci wychowane w domu, w którym nikt nie pracuje, ale jakoś wszyscy sobie radzą"– zastanawia się Tyszkiewicz. – Czy nie jest tak, że nieprzemyślana, źle kierowana pomoc społeczna prowadzi do dziedziczenia patologii i biedy?" – dodaje.
Sprawa stała się dla włodarza okazją do podważenia idei zasiłków. Pisze, że nie rozumie, jak można pomagać komuś, kto nie wykazuje chęci do zmiany swojej sytuacji i żeruje na tych, którzy tę chęć wykazują. "Czy rządzący zapominają o tym, że ten, który więcej zarabia (oprócz kilku procent wyjątków) całe życie się uczył i ciężko pracuje, często po kilkanaście godzin na dobę, w odróżnieniu od tych biednych, często z własnej winy?" – rzuca.

Dla Tyszkiewicza Polska, która przyzwyczaja ludzi do brania, to "dziwny kraj". Nie dziwi jednak, że mocny wpis wywołał falę komentarzy. "Dlaczego liberałowie w miejsce empatii i innych typowo ludzkich odruchów mają wstawioną kasę fiskalną i rejestr swoich zysków?" – pyta prezydenta jeden z internautów. Podobnie myśli jeszcze wielu, choć całkiem sporo osób przyznaje rację właśnie prezydentowi.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze