Niespodziewany finał Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Liczba samobójstw wzrosła o 60 procent

Narodowy Program Zdrowia Psychicznego miał ograniczyć liczbę samobójstw. Nie wyszło.
Narodowy Program Zdrowia Psychicznego miał ograniczyć liczbę samobójstw. Nie wyszło. fot. shutterstock.com
Według danych Komendy Głównej Policji w 2011 roku samobójstwo w Polsce popełniło 3 839 osób. W tym samym roku ruszył zaplanowany do 2015 roku Narodowy Program Zdrowia Psychicznego, który miał zredukować liczbę samobójstw. Najwyższa Izba Kontroli właśnie opublikowała dane świadczące o spektakularnym fiasku tego przedsięwzięcia.

Okazuje się, że w 2015 roku, gdy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego był na finiszu, liczba samobójstw w Polsce poszybowała do 6 165 rocznie. To o 60 proc. więcej niż w momencie startu Programu.
Oczywiście to nie znaczy, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego był przyczyną samobójstw, ale pokazuje, że poniósł spektakularną klęskę w ich zapobieganiu. Najwyższa Izba Kontroli wskazała najważniejsze jej zdaniem przyczyny, dla których Program okazał się nieskuteczny.

Jako winnych porażki Programu NIK wskazuje zarówno rząd, jak i samorząd, które nie przeznaczyły środków finansowych na realizację Programu, w tym m.in. powstanie Centrów Zdrowia Psychicznego. Oto przykład: minister zdrowia zamiast zaplanowanego miliona złotych, które miał przekazać na Program podczas całego okresu jego trwania, wysupłał zaledwie 114 tys. zł.

Większość zadań Programu nie została zrealizowana, a nieliczne działania, które podjęto, były przeprowadzane w sposób wyrywkowy i chaotyczny. Osoby cierpiące z powodu depresji i innych chorób psychicznych mają bardzo utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej - często de facto nie mają dostępu do terapii (w tym leków), która ratuje życie.


Efekt? "Nie udało się ograniczyć występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, ani polepszyć jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich. Nie poprawiła się też dostępność świadczeń opieki psychiatrycznej w latach 2011-2015" - podsumowuje Najwyższa Izba Kontroli.

Polska jest jednym z państw o najwyższym odsetku samobójstw w Europie. Więcej Polaków odbiera sobie życie niż ginie w wypadkach drogowych - to około 2900 ofiar rocznie.

źródło: NIK.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...