Ich nie pyta się o wiek. Bo czas w wypadku tych 5 aktorek działa tylko na korzyść

Magdalena Cielecka, Dorota Kolak i inne aktorki, których nie pyta się o wiek.
Magdalena Cielecka, Dorota Kolak i inne aktorki, których nie pyta się o wiek. Fot. FB Magdaleny Cieleckiej, kadr z filmu "Zjednoczone Stany Miłości"
Grają od dawna, ciesząc się sympatią krytyków i widzów. Lubią wybierać ryzykowne role, przekraczać własne granice - bo mogą. Koleżanki na początku kariery patrzą na nie z uznaniem i potrafią przyznać: "Chcemy być jak one". Wybrane przez nas zachwycają, są jedyne w swoim rodzaju i żadnej nie zagląda się do metryki.


Dorota Kolak (rocznik 1957)

Aktorka swoje emploi stworzyła właściwie z ról matek. Była mamą-optymistką w "Przepisie na życie" i rodzicielką-alkoholiczką w "Przyjaciółkach". Zawsze gra te matki nie tak, jak się oczekuje. Jest bezkompromisowo szczera, emocjonalna, do bólu prawdziwa. W innych rolach również. Przykładem niech będzie lesbijka, zakochana w dużo młodszej sąsiadce, za którą Kolak doceniła Polska Akademia Filmowa.
Jest nominowana do Orłów 2017 w kategorii "Najlepsza główna rola kobieca". Postać samotnej, szukającej ciepła Renaty do życia powołał Tomasz Wasilewski, reżyser "Zjednoczonych Stanów Miłości". W obsadzie, poza Kolak, znalazły się Marta Nieradkiewicz, Julia Kijowska i Magdalena Cielecka.

Magdalena Cielecka (Rocznik 1972)

Co myślisz, kiedy słyszysz nazwisko Cielecka? Mnie ta aktorka kojarzy się z ponadprzeciętnym talentem i klasą gwiazdy starego Hollywood. Sądzę, że nie jestem w takim myśleniu odosobniona. Cielecka przyciąga i elektryzuje. Nie musi zwierzać się Pudelkom, a kiedy rozmawia z kolorową prasą, robi to na swoich warunkach. Do prywatnego życia odnosi się, zachowując godność.

Konstancja (Magdalena Cielecka) to arystokratka o szlachetnej urodzie, pochodząca z jednej z najbogatszych rodzin w...

Opublikowany przez Belle Epoque TVN na 7 lutego 2017
Artystka nie narzeka na brak pracy. W 2017 r. w kinach pojawią się dwie produkcje z jej udziałem: "Serce miłości" i "Podwójny Ironman", trzecim, jeszcze w postprodukcji, jest "Dzień czekolady". 15 lutego TVN rozpocznie emisję kostiumowego serialu "Belle Epoque" - Cielecka jest w nim Konstancją, ukochaną Jan Edigeya-Koryckiego (Paweł Małaszyński). Jesienią dała się poznać jako Katarzyna Molęda, żona najbardziej wpływowego mieszkańca 'belferowskich' Dobrowic. Nie zapominajmy, że to też aktorka teatralna, najbardziej kojarzona ze sztukami w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Prywatnie, zaangażowana w sprawy kobiet, wspiera WOŚP i KOD.

Danuta Stenka (Rocznik 1961)

Gra kobiety z wigorem, dzielnie stawiające czoła życiu. Tworzy postaci zapadające w pamięć widzów. Była George Sand ("Chopin. Pragnienie miłości", Judytą ("Nigdy w życiu") i generałową Różą ("Katyń"). W 2017 będzie kojarzyć się z rolami w "Sztuce Kochania" (małżonka wojskowego, dzięki której książka Wisłockiej ujrzała światło dzienne) i 3. części "Listów do M." ("Rudolf").
W wieku 55 lat przeżywa zawodowy rozkwit. Działa aktywnie na wielu polach - jest aktorką filmową, która nie odmawia udziału w serialach (ostatnio w "Wojennych dziewczynach" TVP) i gra cenione przez krytykę i publiczność role teatralne. Na stałe Stenka związana jest z Teatrem Narodowym.

Maja Ostaszewska (Rocznik 1972)

Na Facebooku lubi ją ponad 177 tys. osób. Ostaszewska sama prowadzi swoją stronę, promując spektakle, seriale i filmy, w których występuje. Ponadto dzieli się zdaniem na bieżące tematy polityczne i społeczne. Ma określone poglądy i wyraża je w wyważony sposób. Jeśli krytykuje, to kulturalnie. Często cytowana przez media, nie traci na wiarygodności.

Pierwszy noworoczny #NewsweekPolska już w kioskach a w nim nasza rozmowa z Renata Kim, Magdalena Cielecka, Jackiem...

Opublikowany przez Maja Ostaszewska na 2 stycznia 2017
Ostaszewska potrafi zagrać wszystko - rozbawi do łez i dotknie najczulszego punktu. Spojrzy przenikliwie, siarczyście zaklnie i wzruszy. Każdą rolą udowadnia, że jest jedną z najlepszych polskich aktorek, czy to grając Olkę w "Pitbullu" czy będąc Anną, oczekującą powrotu męża w "Katyniu". Nie lubi łatek - nie określa się ani jako aktorka filmowa, ani serialowa albo teatralna. Po prostu jest aktorką. Spełnia się zawodowo i prywatnie - z wieloletnim partnerem, operatorem filmowym Michałem Englertem ma dwójkę dzieci.

Kinga Preis (Rocznik 1971)

Natalia ("Ojciec Mateusz"), Roma ("#WszystkoGra"), Krysia ("Córki Dancingu"), Wanda ("W ciemności"), Bożena ("Dom zły"), Anna ("Cztery noce z Anną" - wszystkie wymienione kobiety mają twarz Kingi Preis. Wymyślone, a jednak prawdziwe właśnie dzięki 45-letniej aktorce. Lubianej równie mocno przez "masowego" widza, jak i publiczność kina artystycznego.

Preis nie pozwala się szufladkować. Może kompletnie nie wyróżniać się z tłumu, ale potrafi też z powodzeniem uwieść młodszego mężczyznę. Doskonale śpiewa, co udowodniła w "Córkach Dancingu" czy we "#WszystkoGra". Jeśli udziela wywiadów, to tylko takich, które cytuje się długo po publikacji. W jednym, dla "Gazecie Wyborczej", weszła na temat polityki.
– Według mnie doprowadzono sytuację polityczną w Polsce do takiego poziomu, kiedy nie dajemy sobie prawa do żadnego dystansu. To powoduje, że każda normalna rzecz (...) staje się podejrzana – wyznała, dodając, że nie chce deklarować, której frakcji ufa, a której nie. Chętnie mówi za to, że nie akceptuje dyskwalifikacji aktorki ze względu na wiek. Kocha swoje zmarszczki i uważa, że może opowiedzieć ciekawszą historię w kinie właśnie teraz, niż 20 lat temu. Zgadzamy się.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Jest tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Zapytaliśmy w TVP o "pierwszego Polaka bez wizy w USA". Odpowiedź rozwiewa złudzenia
0 0Coś tu się nie zgadza. Jak to możliwe, że Polak bez wizy poleciał 11 listopada?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"