Ziobro dopiął swego. Duda dał zielone światło komisji ds. reprywatyzacji, będzie miała wielkie uprawnienia

Prezydent podpisał ustawę Ziobry.
Prezydent podpisał ustawę Ziobry. Fot. za: prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę powołującą komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji. Ta zajmie się usunięciem "skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa". O tym, kto w niej zasiądzie zdecyduje minister sprawiedliwości i Sejm.


Za ustawą zaakceptowaną przez Dudę stoi Ministerstwo Sprawiedliwości. Przewodniczącego 9-osobowej komisji wybierze Zbigniew Ziobro, który mówił, że odpowiedzialność karną poniosą również urzędnicy działający "pod płaszczem rządzącej Warszawą Platformy Obywatelskiej".

Zdaniem szefa resortu istniało przyzwolenie na dziką reprywatyzację. O komisji weryfikującej mówił, że "uzyska wszystkie kompetencje komisji śledczej i zyska decyzyjność podejmowania konkretnych kroków".

Komisja, z 8 członkami wybranymi przez Sejm i 1 ministra, będzie mogła utrzymać, jak i uchylić decyzję reprywatyzacyjną, a także stwierdzić wydanie takiej albo umorzyć postępowanie weryfikacyjne. Ustawa, która wejdzie w życie 30 dni po jej ogłoszeniu, da też m.in.prawo do przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia pokrzywdzonym lokatorom, które wypłaci miasto Warszawa.

źródło: prezydent.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...