Kompromitacja! Materiał "Wiadomości" w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu to szczyt ignorancji

Kompromitacja! Materiał "Wiadomości" w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu to szczyt ignorancji
Kompromitacja! Materiał "Wiadomości" w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu to szczyt ignorancji Fot. screen ze strony wiadomosci.tvp.pl
Wystarczyło zajrzeć do Wikipedii i udałoby się uniknąć serii kompromitujących pomyłek. Materiał "Wiadomości" TVP przedstawiony wczoraj wieczorem z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu to był po prostu zlepek nieprawdziwych stereotypów. Co zdanie – to bzdura.


"Problemy z mową, brak kontaktu wzrokowego, nagłe wybuchy emocji – z tą chorobą w Polsce rodzi się jedno na 300 dzieci" – tak zaczął prezentację materiału Krzysztof Ziemiec. Jedno zdanie i dwie nieprawdy. W tym ta podstawowa: autyzm nie jest chorobą! Od lat uświadamiają nam to lekarze, terapeuci, rodzice autystycznych dzieci, media... Ale do redakcji "Wiadomości" TVP jakoś to nie dotarło. Więc powtórzmy: autyzm jest zaburzeniem, co oznacza, że mówienie o "leczeniu" jest raczej bez sensu. No i druga bzdura z pierwszego zdania: szacunki są zupełnie inne, Fundacja JiM podaje, że jedno na 100 dzieci rodzi się w Polsce z autyzmem.
"Dziś Światowy Dzień Chorych na Autyzm, w którym ich bliscy chcą zwrócić uwagę na problem" – mówił dalej Krzysztof Ziemiec, zapowiadając materiał. I znów nieprawda: to nie był dzień "chorych", bo to nie choroba. Wczoraj obchodzony był  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a kompromitacja "Wiadomości" tylko udowodniła, jak bardzo tej "świadomości" brakuje. W samym materiale, dopóki wypowiadali się rodzice dzieci autystycznych lub specjaliści, wszystko było ok. Gorzej, gdy pojawiał się komentarz reportera, bo tu znów słowo "choroba" padało raz po raz. A pointą materiału były słowa "zdrowego" przedszkolaka Kuby o "chorym" Stasiu: "Jak ta choroba się od niego odczepi, to wtedy już będzie rósł". Trudno mieć pretensje do kilkuletniego Kuby, że nie wie, co to jest autyzm. Ale redakcja "Wiadomości" przygotowując materiał o autyzmie wiedzieć powinna.

Obejrzałem Fakty i Wiadomości, żeby sprawdzić, czy i co powiedzą o dzisiejszym Dniu Świadomości Autyzmu. Było tu i tu,...

Opublikowany przez Jarek Szubrycht na 2 kwietnia 2017
A na koniec – truizm: błędy w pracy dziennikarskiej się zdarzają. Pośpiech, stres, trudności z dotarciem do źródeł. Poza tym – oczywiście – nikt nie jest omnibusem, żaden dziennikarz nie zna się na wszystkim, no i "errare humanum est" (choć od mediów publicznych należałoby wymagać więcej). Tym razem jednak granice błądzenia zostały przekroczone. I materiał o "chorobie o nazwie autyzm" osobom z autyzmem może zrobić więcej złego niż dobrego.

Napisz do autora: tomasz.lawnicki@natemat.pl


źródło: wiadomosci.tvp.pl

AKTUALIZACJA

Tutaj publikujemy rozmowę z ekspertką na temat materiału "Wiadomości".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową