Kompromitacja! Materiał "Wiadomości" w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu to szczyt ignorancji

Kompromitacja! Materiał "Wiadomości" w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu to szczyt ignorancji
Kompromitacja! Materiał "Wiadomości" w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu to szczyt ignorancji Fot. screen ze strony wiadomosci.tvp.pl
Wystarczyło zajrzeć do Wikipedii i udałoby się uniknąć serii kompromitujących pomyłek. Materiał "Wiadomości" TVP przedstawiony wczoraj wieczorem z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu to był po prostu zlepek nieprawdziwych stereotypów. Co zdanie – to bzdura.


"Problemy z mową, brak kontaktu wzrokowego, nagłe wybuchy emocji – z tą chorobą w Polsce rodzi się jedno na 300 dzieci" – tak zaczął prezentację materiału Krzysztof Ziemiec. Jedno zdanie i dwie nieprawdy. W tym ta podstawowa: autyzm nie jest chorobą! Od lat uświadamiają nam to lekarze, terapeuci, rodzice autystycznych dzieci, media... Ale do redakcji "Wiadomości" TVP jakoś to nie dotarło. Więc powtórzmy: autyzm jest zaburzeniem, co oznacza, że mówienie o "leczeniu" jest raczej bez sensu. No i druga bzdura z pierwszego zdania: szacunki są zupełnie inne, Fundacja JiM podaje, że jedno na 100 dzieci rodzi się w Polsce z autyzmem.
"Dziś Światowy Dzień Chorych na Autyzm, w którym ich bliscy chcą zwrócić uwagę na problem" – mówił dalej Krzysztof Ziemiec, zapowiadając materiał. I znów nieprawda: to nie był dzień "chorych", bo to nie choroba. Wczoraj obchodzony był  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a kompromitacja "Wiadomości" tylko udowodniła, jak bardzo tej "świadomości" brakuje. W samym materiale, dopóki wypowiadali się rodzice dzieci autystycznych lub specjaliści, wszystko było ok. Gorzej, gdy pojawiał się komentarz reportera, bo tu znów słowo "choroba" padało raz po raz. A pointą materiału były słowa "zdrowego" przedszkolaka Kuby o "chorym" Stasiu: "Jak ta choroba się od niego odczepi, to wtedy już będzie rósł". Trudno mieć pretensje do kilkuletniego Kuby, że nie wie, co to jest autyzm. Ale redakcja "Wiadomości" przygotowując materiał o autyzmie wiedzieć powinna.

Obejrzałem Fakty i Wiadomości, żeby sprawdzić, czy i co powiedzą o dzisiejszym Dniu Świadomości Autyzmu. Było tu i tu,...

Opublikowany przez Jarek Szubrycht na 2 kwietnia 2017
A na koniec – truizm: błędy w pracy dziennikarskiej się zdarzają. Pośpiech, stres, trudności z dotarciem do źródeł. Poza tym – oczywiście – nikt nie jest omnibusem, żaden dziennikarz nie zna się na wszystkim, no i "errare humanum est" (choć od mediów publicznych należałoby wymagać więcej). Tym razem jednak granice błądzenia zostały przekroczone. I materiał o "chorobie o nazwie autyzm" osobom z autyzmem może zrobić więcej złego niż dobrego.

Napisz do autora: tomasz.lawnicki@natemat.pl


źródło: wiadomosci.tvp.pl

AKTUALIZACJA

Tutaj publikujemy rozmowę z ekspertką na temat materiału "Wiadomości".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki