Kim są terroryści w Rosji? "To, co tym razem szokuje, to miejsce zamachu"

Zdaniem dr Łukasza Jasiny zamach w Petersburgu musi być podwójnym szokiem dla Rosjan - terroryści uderzali dotąd głównie w Moskwie i na Kaukazie.
Zdaniem dr Łukasza Jasiny zamach w Petersburgu musi być podwójnym szokiem dla Rosjan - terroryści uderzali dotąd głównie w Moskwie i na Kaukazie. screen YouTube.com/Новости Казахстана (Жергілікті Жаңалықтар)
10 osób zabitych, 47 rannych. To bilans zamachu terrorystycznego, który w poniedziałkowe popołudnie wstrząsnął nie tylko Petersburgiem, ale całą Rosją. Bomba wybuchła między dwoma stacjami metra. I choć Władimir Putin przyznaje, że jeszcze nie wiadomo co się dokładnie wydarzyło, o komentarz prosimy dr Łukasza Jasinę z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.


Jest pan zszokowany, że doszło do zamachu terrorystycznego w Rosji?

Do tego, że w Rosji dochodzi do zamachów można się niestety przyzwyczaić. Tym, co szokuje są ofiary śmiertelne i miejsce ataku: Petersburg. Jak dotąd do zamachów dochodziło zazwyczaj w Moskwie lub na Północnym Kaukazie. Z tego powodu wybuch w Petersburgu jest podwójnym szokiem. Poza tym pamiętajmy, że trwa tam właśnie spotkanie Putina i Łukaszenki.

Pojawiają się też głosy, że wydarzenia w Petersburgu dadzą Putinowi pretekst do zaostrzenia polityki bezpieczeństwa, czyli de facto walki z opozycją.

Każdy zamach terrorystyczny w Rosji jest takim pretekstem. Rzeczywiście atak w Petersburgu nastąpił kilka dni po antykorupcyjnych manifestacjach Aleksieja Nawalnego, ale nie zaszkodzi mu bezpośrednio. Wpływ będzie pośredni: zmieni temat z korupcji, trawiącej Rosję, na terroryzm. I w ten sposób odciągnie uwagę od działań opozycji.

Ile osób rocznie ginie w zamachach terrorystycznych w Rosji?

Brakuje aktualnych danych, ale w 2013 r. było to ok. 40 osób.

Kim zwykle są terroryści?

Zazwyczaj to osoby, które dokonują zamachów z powodu polityki Rosji wobec muzułmanów. W Czeczenii i ogólnie na Kaukazie istnieje duża i radykalna społeczność muzułmańska. Rosja jest też na celowniku terrorystów z powodu prowadzenia wojny w Syrii z Państwem Islamskim.


Jak się nazywają ugrupowania terrorystyczne, które atakują Rosję?

To lokalne, niezależne grupy, pozbawione nazw. Powołują się na związki z Państwem Islamskim.

Czy atak w Petersburgu wpłynie na wzrost nastrojów antymuzułmańskich w Rosji?

One i tak są już silne, ale nie można tego wykluczyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"