PiS po cichu zaliczyło kolejną wielką wpadkę. "Dłużej trwa zamówienie na wodę dla urzędu niż kupno samolotów za 2 mld"

Konto ministra obrony Antoniego Macierewicza i całego rządu PiS obciąża kolejna wpadka.
Konto ministra obrony Antoniego Macierewicza i całego rządu PiS obciąża kolejna wpadka. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W związku z zamachem w Rosji w poniedziałek bez większego echa przeszła kolejna kompromitująca rząd informacja dotycząca kulisów niedawnego zamówienia na samoloty dla polskich VIP-ów, które złożyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Krajowa Izba Odwoławcza uznała bowiem, że dokonano go niezgodnie z prawem zamówień publicznych i przepisami o uczciwej konkurencji.


Na całe szczęście dla Antoniego Macierewicza i spółki, Krajowa Izba Odwoławcza nie mogła unieważnić postępowania. Wszystko dlatego, że umowa z Boeingiem na zakup z wolnej ręki dwóch nowych samolotów i jednego używanego została zawarta już w miniony piątek. Wcześniej KIO uchyliła zakaz podejmowania takiej decyzji, gdyż Ministerstwo Obrony Narodowej naglił czas. Przeznaczone na ten cel ok. 2 mld zł pochodziły z budżetu na ubiegły rok i mogły zostać wydane tylko do końca marca.

Tymczasem dopiero w poniedziałek zakończyło się toczone przed KIO postępowanie wszczęte przez firm, które oprotestowały wcześniejsze unieważnienie przetargu jaki MON rozpisał na zakup maszyn dla najważniejszych osób w państwie. I dopiero na początku tygodnia Izba dostała okazję, by orzec, że resort Antoniego Macierewicza naruszył szereg przepisów negocjując zakup samolotów tylko z Boeingiem. MON miał pogwałcić prawo zamówień publicznych i normy dotyczące uczciwej konkurencji.

– Ja uważam, że jeżeli ktoś w trzy tygodnie z wolnej ręki, bez przetargu wydaje dwa miliardy złotych, to działa na krawędzi prawa i na krawędzi przyzwoitości – oburzał się we wtorkowy poranek na antenie TVN24 były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. – Nie można takiej sprawy załatwić w trzy tygodnie. Dłużej trwa przetarg na wodę mineralną w urzędzie gminy, niż Macierewicz z Kownackim za dwa miliardy kupowali samoloty – podkreślił polityk Platformy Obywatelskiej.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii