Komisja ds. Amber Gold znowu w akcji. W trakcie przesłuchania Nowaka pokłócili się jak w szkole podstawowej

Minister Nowak był zaskoczony problemami przewodniczącej komisji.
Minister Nowak był zaskoczony problemami przewodniczącej komisji. Fot. TVP Info
Ta komisja słynie z absurdalnych sytuacji i nie inaczej było tym razem. Przesłuchanie Sławomira Nowaka nie zdążyło się rozpocząć, a przewodnicząca Małgorzata Wassermann znalazła absurdalny problem. Wszystko zaczęło się, gdy przesłuchiwany miał skorzystać ze swojego prawa do wygłoszenia oświadczenia.

Na początku było nawet normalnie. Były minister transportu złożył przysięgę i skorzystał ze swojego prawa do wygłoszenia oświadczenia. Wtedy zaczął czytać przygotowany przez siebie dokument, co wręcz rozsierdziło przewodniczącą komisji Małgorzatę Wassermann. Posłanka szybko przerwała wypowiedź Sławomira Nowaka i... zabroniła mu czytania.

– Oświadczenie ma charakter swobodnej wypowiedzi, nie wolno czytać – stwierdziła, na co Nowak odpowiedział jedynie uśmieszkiem. Ale ponieważ nie chciał rezygnować ze swojego oświadczenia, przewodnicząca Wasserrmann postanowiła zasięgnąć opinii sejmowych prawników. Ci po kolei tłumaczyli, co Nowak może, a czego nie może.
Sławomir Nowak przed komisją śledczą

NA ŻYWO Z SEJMU: Przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznaje Sławomir Nowak

Opublikowany przez Natemat.pl na 23 maja 2017
Ci oczywiście przekonywali, że Nowak rzeczywiście nie może odczytywać swojego oświadczenia. Nagle jeden z nich jednak uznał, że były minister powinien mówić sam, ale może korzystać z notatek. To było nie w smak posłance Wassermann. – Z jakiego punktu kodeksu postępowania karnego wynika takie prawo? – pytała. Odpowiedź ją zasmuciła: – Nie ma punktu, z którego wynikałby zakaz.
Interweniować starali się także opozycyjni członkowie komisji, którzy domagali się zrezygnowania z uszczypliwości.

A sam Nowak na koniec przepychanki pozwolił sobie na małą złośliwość. – Ja po prostu odczytałem długi tytuł państwa komisji, bo nie mam tego wykutego na blachę – stwierdził. A potem mówił już z głowy.

Posłanka Wassermann jednak nie odpuściła i tylko czekała, aż Nowak skieruje wzrok w stronę biurka. To wydarzyło się po kilku minutach. – Ale panie ministrze, proszę odłożyć te notatki. Chyba jest pan w stanie mówić bez nich przez parę minut – natychmiast zareagowała. Nowak odpowiedział: – Ależ oczywiście, ja po prostu wodzę wzrokiem.


Komisja ds. Amber Gold słynie z tego, że przypomina zwykły cyrk. Szerokim echem odbił się w mediach słynny telefon do przesłuchiwanego dzisiaj Nowaka czy oczywiście dyskusja o carycy Katarzynie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"