Prace nad projektem nowelizacji ustawy, która ma poprawić ściągalność abonamentu, utknęły w martwym punkcie. Wprawdzie Sejm przyjął po pierwszym czytaniu przepisy nakazujące właścicielom sieci kablowych i platform cyfrowych przekazywanie danych swoich klientów Poczcie Polskiej, ale sejmowa komisja do prac nie wróciła. Tymczasem w resorcie kultury powstał nowy projekt – to już nie jest nowelizacja, to całościowe zmiany.
Projekt nowej ustawy abonamentowej jest już gotowy – obwieścił wiceminister kultury Paweł Lewandowski. No i jasne jest już, w jaki sposób rozwiązano to, aby tę daninę płacili wszyscy. Abonament rtv będzie doliczany do podatku PIT, a dla tych, którzy nie płacą tego podatku, do składki KRUS. Resort kultury chce, aby zmiana ta nie wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej i znalazł na to taki sposób: opłata abonamentowa ma być na tyle niska, by zebrane w sumie pieniądze nie przekroczyły kwoty 3 mld zł rocznie. Jak tłumaczy wiceminister Lewandowski, prawo unijne dopuszcza pomoc publiczną dla mediów państwowych właśnie do takiej sumy.
W ostatnich dniach nasiliły się spekulacje o możliwym odwołaniu Jacka Kurskiego – i za stan finansów TVP, i za
zamieszanie z Opolem. Na nowego prezesa typowany był odwieczny oponent obecnego gospodarza gmachu przy Woronicza, Krzysztof Czabański. Ten jednak
zapewnił wirtualnemedia.pl, że nie jest zainteresowany tym fotelem. Choć przyznał, że wkrótce Rada Mediów Narodowych zajmie się wnioskiem o odwołanie Jacka Kurskiego.