Trochę ponad rok temu przygotowałyśmy pierwsze zestawienie przysmaków z tanich supermarketów. Miałyśmy wówczas wrażenie, że mimo wszystkich fajnych inicjatyw dostarczających pod nasze nosy produkty charakterystyczne dla różnych krajów, kupowanie w dyskoncie ma w sobie wciąż coś wstydliwego. Jak na początku lat 2000, kiedy zakupy w Leader Price’ie oznaczały niski status materialny. Szczęśliwie powoli wyzwalamy się z dyktatu logotypów. Uczymy się smakować i patrzeć zamiast uwieszać się na znanej marce. Wiemy, że kłapiący krokodylek nie oznacza już bogactwa, logo Chanel dobrego gustu, a produkt „no name” wyprodukowany dla sieci sklepów nie musi odbiegać jakością od tego reklamowanego w telewizji. Po raz kolejny przeszukałyśmy sklepowe półki w poszukiwaniu perełek w rozsądnych cenach.

Lidl, ok. 5 zł za 200g
Zobacz także nasz pierwszy przegląd najlepszych produktów z dyskontów

Biedronka, ok. 17 zł za 270 g

Lidl, ok. 4 zł za 250 g

Lidl, ok. 6 zł za 125 g

Lidl, ok. 19 zł za 840 g

Lidl, Alesto, ok. 14 zł za 200 g

Lidl, ok. 8 zł za 500 ml

Słone i słodkie ciastka z białymi serami można dostać właściwie na terenie całych Bałkanów. Od niedawna także w Biedronce – opakowanie zapisane alfabetem greckim stanowi najlepszą rekomendację. Sera Feta nie trzeba nikomu przedstawiać, natomiast mizithra to grecki ser twarogowy odrobinę podobny do włoskiej ricotty. Zmieszane sery zostały zawinięte w ciasto francuskie 40 minut w 180 stopniach i gotowe.
Biedronka ok. 12 zł za 850 g (szukajcie w zamrażarkach)

Lidl, El Tequito, ok. 9 zł za 180 ml

Biedronka, ok. 30 zł za kg

Nasiona szałwii hiszpańskiej same w sobie nie mają wyrazistego smaku, można więc dodać je właściwie do wszystkiego. Szkopuł polega na zalaniu ich na noc płynem, żeby napęczniały (absorbują z płynów 16-krotność swojej wagi). Może to być śmietanka lub woda z cytryną, ale równie dobrze sok pomarańczowy czy mleko sojowe. My polecamy wersję z delikatnie słodkawym i bardzo aromatycznym mlekiem kokosowym ze szczyptą cynamonu i borówkami amerykańskimi. Mimo wszystkich supermocy chia należy uważać, żeby nie przejeść się nasionkami, ponieważ może to prowadzić do problemów gastrycznych – dwie duże łyżki zalane odpowiednio większą ilością płynu w zupełności wystarczą.
Lidl, ok. 6 zł za 100 g

Lidl, Ballino (tylko w Lidlu), ok. 6 zł za 460 ml

Lidl, ok. 4 zł za opakowanie
Zobacz także nasz pierwszy przegląd najlepszych produktów spożywczych z dyskontów!
