Władza "wydała wyrok" na kierowcę seicento Sebastiana K. Jest decyzja prokuratury

Nowa decyzja prokuratury w sprawie kierowcy czerwonego seicento. Nie ma winnych bezzasadnego zatrzymania – wynika z postanowienia śledczych.
Nowa decyzja prokuratury w sprawie kierowcy czerwonego seicento. Nie ma winnych bezzasadnego zatrzymania – wynika z postanowienia śledczych. Fot. screen ze strony YouTube.com/ Info Brzeszcze Portal Informacyjny
Z jednej strony 21-letni Sebastian K. – z drugiej cała machina państwa. Kto z tego starcia może wyjść zwycięsko? Na razie wygląda na to, że przed młodym kierowcą zadanie może być trudne. Świadczy o tym najnowsza decyzja Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która nie doszukała się niczego niewłaściwego w bezzasadnym zatrzymaniu, przedwczesnym postawieniu zarzutów oraz uniemożliwieniu skontaktowania się z obrońcą.


Przypomnijmy, do wypadku doszło w lutym w Oświęcimiu. Według wersji, jaką otrzymali dziennikarze od policji – czerwone seicento jechało tą samą drogą, co kolumna rządowa, kiedy nagle rozpoczął manewr skręcania w lewo. Kierowca BOR odbił w lewo i wpadł w drzewo. Jadąca w kolumnie premier Beata Szydło trafiła do szpitala. A na nagłówki prawicowych mediów trafiły komunikaty, że to nie był zwykły wypadek, lecz próba zamachu.
Te tytuły nie wzięły się znikąd – odpowiedzialny za policję wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówił wprost o tym, że seicento mogło być narzędziem zamachowców. Nic więc dziwnego, że w takiej atmosferze Sebastian K. był traktowany jak wyjątkowo niebezpieczny przestępca. Do tego stopnia, że adwokat młodego kierowcy nawet nie był informowany o przesłuchaniach.


Sytuacja zmieniła się w kwietniu – wówczas sąd w Oświęcimiu orzekł, że zatrzymanie Sebastiana K. zaraz po wypadku kolumny rządowej było bezzasadne, przychylając się do zażalenia, jakie złożył obrońca 21-letniego kierowcy seicento. Oczywiście – orzeczenie to nie przesądza ani o niewinności Sebastiana K. w sprawie wypadku, ani o jego winie. To zupełnie inna kwestia. Sąd stwierdził jedynie, że policja i prokuratura działały w tej sprawie niewłaściwie.

I dlatego postanowiło zareagować dwoje posłów PO: Agnieszka Pomaska i Cezary Tomczyk złożyli w prokuraturze zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji oraz śledczych w sprawie Sebastiana K. i wypadku z lutego. Poseł Tomczyk otrzymał właśnie pismo z tarnobrzeskiej prokuratury z informacją, iż śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.
Z prokuratorskiego zawiadomienia, jakie otrzymał parlamentarzysta nie wynika, jakie są motywy umorzenia śledztwa. – Nie wiem, dlaczego taka decyzja zapadła. Z tego pisma nic nie wynika – przyznaje poseł Cezary Tomczyk w rozmowie z naTemat. Potwierdza jednak, że prokuratura nie musiała mu nic wyjaśniać. – Zgodnie z kodeksem postępowania karnego jest tak, że jeśli prokuratura nie zakwalifikuje zawiadamiającego jako stronę, to nie ma też obowiązku wysyłać uzasadnienia decyzji o umorzeniu śledztwa – tłumaczy parlamentarzysta. Przyznaje jednak, że dla niego to postanowienie jest niepokojące.
Cezary Tomczyk
poseł PO

Sprawa de facto dotyczy nas wszystkich, bo każdy mógłby się znaleźć na miejscu pana Sebastiana. Dlatego to jest tak bardzo bulwersujące. W związku z tym, mam nadzieję, że do tej sprawy kiedyś będzie można wrócić.

Sebastian K., który został przesłuchany bez adwokata, nie przyznał się do winy, nie widział że drugi samochód był oznakowany, a także nie przypomina sobie sygnałów dźwiękowych kolumny.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0To na niego "przypadkiem" miało zagłosować 27 tys. osób. Oto największa afera w wyborach do Senatu
OPINIA 0 0Hej wy, w PiS i TVP! Jesteście ostatnimi, którzy mogą się oburzać na plotki o synu Szydło
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych