Mundial, letnie Igrzyska Olimpijskie, albo chociaż zimowe? Nie wiemy jak, kiedy i za co, ale chcemy organizować wszystko
Michał Mańkowski
03 lipca 2012, 17:18·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 03 lipca 2012, 17:18
Piłkarskie Mistrzostwa Świata, letnie Igrzyska Olimpijskie, a jak nie letnie, to może chociaż zimowe? Euro 2012 skończyło się w Polsce dwa dni temu, a już pełno spekulacji o następnej wielkiej imprezie, którą chcemy u nas zorganizować. Spekulantom nie przeszkadza fakt, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat nie ma na to najmniejszej szansy. Chcemy więcej i najlepiej już! Bo przecież apetyt rośnie w miarę jedzenia. Żebyśmy tylko się tym nie przejedli.
Reklama.
Na samym początku chcemy podkreślić, że ostatnie trzy tygodnie były świetne! Euro 2012 wyszło naprawdę fajnie i z klasą. I oby w przyszłości tak wielkich sportowych imprez było w Polsce jak najwięcej. Euro było dla nas, a właściwie wciąż jest i zapewne nadal będzie, bodźcem gospodarczym. Swojego rodzaju kopniakiem na rozpęd, miejmy nadzieję długi i daleki.
W oparach hurraoptymizmu z ust polityków, działaczy, a nawet kibiców padają kolejne propozycje. Usłyszeliśmy już o starszym braciszku Euro – mundialu. Włodarze Gdańska jeszcze w czasie trwania Euro 2012 zachęcali, żeby Polska aplikowała o organizację piłkarskich Mistrzostw Świata.
Nie ważne jak, gdzie, kiedy i za co
Temat powraca jak bumerang. Dziś, dwa dni po finale Euro, w Poranku TOK FM, minister sportu Joanna Mucha mówiła, że byłoby to ogromne wyzwanie logistyczne, ale nie niemożliwe. Zwłaszcza w parze z innym państwem. A co jeżeli z mundialem będzie ciężko? Już pojawiają się nieśmiałe głosy, żeby brać się za igrzyska. Jakie? Jakiekolwiek. Najlepiej letnie, ale mogą być przecież też zimowe. W końcu to równie wielka i prestiżowa impreza.
– Te nasze dyskusje trzeba rozpatrywać raczej w kategoriach czy teoretycznie jesteśmy w stanie taką imprezę zorganizować, a nie czy faktycznie ją dostaniemy. A z igrzyskami będzie jeszcze trudniej niż z mundialem czy jakąkolwiek inną imprezą – mówi w rozmowie z naTemat Zbigniew Waśkiewicz, wiceprezes PKOl, który dodaje, że w na przykład w letnich igrzyskach bierze udział nawet 200 krajów, co w połączeniu z liczbą dyscyplin jest wielkim wyzwaniem logistycznym.
Czytaj też: Politycy walczą o splendor po Euro. Czarnecki: Za stadiony trzeba dziękować samorządom, nie rządowi
Te wszystkie propozycje trafnie puentuje prof. Krzysztof Wielecki, socjolog:
– Przemawia przez nas kompleks mniejszości i chęć jego leczenia. Nie wiemy jeszcze jak, gdzie, kiedy i za co, ale mimo wszystko chcemy cokolwiek dalej zrobić. Byle coś było – słyszymy.
Mundial to nie Euro
Spekulacje spekulacjami, ale przyjrzyjmy się faktom. Te brutalnie i szybko sprowadzają nas na ziemię. Nie w kwestii organizacji, bo pokazaliśmy, że to potrafimy robić bardzo dobrze. Problemem jest fakt, że ewentualne piłkarskie mistrzostwa świata w Polsce mogłyby się odbyć nie wcześniej niż w… 2030 roku. Bardziej kąśliwi zauważali, że w Polsce prędzej niż mundial zrobilibyśmy kolejne Euro.
Przede wszystkim dlatego, że turnieje w 2018 i 2022 roku są już zaklepane przez Rosję i Katar. O najbliższym mundialu z 2014 roku w Brazylii nie ma już co wspominać.
Wolnym terminem jest dopiero rok 2026. To jednak również nie jest nawet potencjalna data dla Polski. FIFA przyznając organizację mistrzostw stosuje zasadę wykluczenia krajów z kontynentów, na których odbywały się dwie poprzednie edycje. Pierwszym realnym terminem wydaje się więc odległy 2030 rok. FIFA ostateczną decyzję podejmować będzie najpóźniej w 2022 roku, więc mamy jeszcze kawał czasu, żeby się przygotować.
Jednak, żeby dostać ten przywilej, kraj-gospodarza czeka kupa roboty. Wymagania stawiane organizatorom są duże wyższe niż w przypadku Mistrzostw Europy. W mundialu grają 32 drużyny z całego świata, więc naturalnie potrzeba więcej... wszystkiego. Zwłaszcza stadionów. Przynajmniej dziesięć, tyle było dwa lata temu w RPA. W Polsce największym problem nie byłaby jednak ich ilość, a… pojemność.
Stadiony w RPA miały pojemność od 39 tys. widzów do 84 tys. Przy czym trzy były większe niż nasz Narodowy. Stadiony w Brazylii będą mieścić od 40 do 76 tys. widzów, przy czym od Narodowego większych będzie aż 5. CZYTAJ WIĘCEJ
źródło: Sport.pl
FIFA z przerostem wielkości
Potencjalni organizatorzy w następnych latach muszą jeszcze bardziej "urosnąć". Michał Kiedrowski na łamach Sport.pl wyjaśnił, że FIFA domaga się, by mecz finałowy mogło obejrzeć przynajmniej 80 tysięcy kibiców. I choć największy polski obiekt sportowy, Stadion Narodowy należy do światowej czołówki, to jest w stanie pomieścić "jedynie" 60 tysięcy widzów. Reszta polskich stadionów też trochę odstaje pojemnością, dlatego architekci musieliby sporo główkować nad tym, jak zwiększyć ilość krzesełek lub "po prostu" wybudować nowe obiekty. Oczywiście nie jest tak tragicznie, bo zawsze możemy pochwalić się doświadczeniem z organizacji Euro 2012, za które byliśmy bardzo chwaleni.
Na organizację Euro 2012 Polska wydała 94 miliardy złotych. Dla przykładu RPA, aby przygotować się na World Cup 2010 musiało zainwestować ponad 130 miliardów złotych. Londyn aby zorganizować Olimpiadę w 2012 zainwestował tylko nieco ponad 50 miliardów złotych, ale to dlatego, że część niezbędnych obiektów już miał wcześniej. Z kolei Katar zamierza wydać do 2022 roku na same stadiony potrzebne do organizacji MŚ ponad 230 miliardów złotych. CZYTAJ WIĘCEJ
źródło: Money.pl
Do 2030 roku zostało jeszcze osiemnaście lat. Komu by się chciało tyle czekać, więc może warto spróbować z Igrzyskami Olimpijskimi? Tutaj pierwszy wolny termin jest bliższy, ale wciąż odległy - 2024 rok. Igrzyska przyznaje się miastu, a nie państwu, więc jedynym kandydatem wydaje się być Warszawa. Niestety, w tym przypadku potrzebowalibyśmy nowego stadionu na 80 tysięcy ludzi. Czemu nie można po prostu powiększyć Narodowego? Ano dlatego, że nie ma na nim bieżni.
Brakuje nam także centrum sportów wodnych. Jak przypomina Sport.pl, kryta pływalnia olimpijska jest w planach, jej koszt to około 280 milionów złotych! Musiałoby powstać także kilka mniejszych lub większych obiektów dla innych dyscyplin. A tych w trakcie letnich igrzysk jest ponad trzydzieści.
Liczy się to co już istnieje
– Starając się o taką imprezę trzeba pokazać coś realnego, a nie tylko potencjalne możliwości. W Polsce nie mamy praktycznie nic, czy to na letnie, czy zimowe igrzyska. Szczerze mówiąc, gdybym ja był delegatem i miał wybrać ofertę, to raczej bez wahania wziąłbym tą, gdzie 50 proc. obiektów jest już gotowych niż tą, gdzie nie ma nic. Pomóc mogłyby tutaj gwarancje rządowe, ale tak czy inaczej zawsze w lepszej sytuacji są ci, którzy mają już co zaoferować – wyjaśnia Waśkiewicz i podaje przykład, kiedy to - wydawałoby się - murowany faworyt, Ateny, nie dostały organizacji igrzysk na ich stulecie.
Nasz rozmówca zaznacza, że trzeba pamiętać, iż koszty w przypadku organizacji igrzysk są dużo większe niż przy Euro. Jest więcej konkurencji, więc naturalnie potrzeba obiektów. – Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu można porównać do jednego stadionu – słyszymy.
Waśkiewicz jest jednocześnie szefem Polskiego Związku Biathlonistów, dlatego dopytaliśmy, czy pomysły na organizację zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce są realne. Tu jest jeszcze gorzej. – Jedynie skocznie spełniają najwyższe standardy. Przykładowo, w Polsce mamy cztery obiekty biathlonowe, żaden nie ma licencji potrzebnej do rozgrywania zawodów najwyższej rangi. To są wręcz obiekty treningowe. Bez udziału państwa nie ma szans o tym myśleć. Nie chodzi jedynie o wytyczenie trasy, ale o zbudowanie wokół niej całej infrastruktury – wyjaśnia wiceprezes PKOl.
Nie wolno przesadzić
– Po co się mamić, że się da, skoro nie mamy obiektów i nie wyobrażam sobie, żebyśmy kiedykolwiek mogli taką imprezę zrobić – smutno dodaje Waśkiewicz.
Według prof. Wieleckiego tak wiele różnych propozycji ujawnia silne kompleksy części Polaków. – Taka impreza pomaga im je leczyć. Chcą, żeby ta terapia trwała dłużej. Tego, czy terapia jest skuteczna dowiemy się jednak dopiero za jakiś czas - słyszymy od socjologa.
Według naszego rozmówcy Euro 2012 pomogło wielu młodym Polakom nabrać wiary, że jesteśmy normalnym, europejskim krajem. – Ja raczej bałbym się, żeby te sentymenty źle nie zadziałały. Nie jest dobrze kiedy kraj żyje po to, żeby pokazywać się na zewnątrz. Kraj powinien żyć sam dla siebie, jednocześnie będąc otwartym na innych – dodaje prof. Wielecki.
Miejmy nadzieję, że w Polsce tak wielka impreza będzie jeszcze niejedna. Ale poczekajmy, nie wszystko na raz, bo w innym przypadku pozostanie nam organizowanie mistrzostw w Quidditchu. A tymczasem cieszmy się turniejami, o które nie musimy się starać, bo już na pewno odbędą się u nas: Mistrzostwa Świata w Siatkówce 2014 oraz Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej 2016.
Nie mamy się czym podniecać. Mówić dzisiaj o mundialu w Polsce, to absolutny nietakt. Ledwo skończyło się Euro, a my byśmy już chcieli nie wiadomo co organizować. CZYTAJ WIĘCEJ
źródło: Money.pl
Zbigniew Waśkiewicz
wiceprezes PKOl
Starając się o taką imprezę trzeba pokazać coś realnego, a nie tylko potencjalne możliwości. W Polsce nie mamy praktycznie nic, czy to na letnie, czy zimowe Igrzyska. Szczerze mówiąc, gdybym ja był delegatem i miał wybrać ofertę to raczej bez wahania wziąłbym tą, gdzie 50 proc. obiektów jest już gotowych niż tą, gdzie nie ma nic.