Reklama.
Na pytanie o liczbę odwołań od decyzji o zmniejszeniu świadczenia emerytalnego w związku z tzw. ustawą dezubekizacyjną, otrzymaliśmy z MSWiA wyczerpującą odpowiedź. Tylko pewna drobna rzecz się nie zgadza. Resort przedstawił nam konkretne liczby, informując, iż są to dane... na koniec września. Przedstawiciele Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP twierdzą, że liczby podawane przez ministerstwo są znacznie zaniżone.
Ustawą dezubekizacyjną objęci zostali funkcjonariusze, którzy pełnili służbę na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13b ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin zwanej dalej ustawą. Za służbę na rzecz totalitarnego państwa, uznaje się służbę od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. w cywilnych i wojskowych instytucjach i formacjach wymienionych w art. 13b ust. 1 ustawy.
Za służbę na rzecz totalitarnego państwa ustawodawca uznał również służbę na etatach określonych w art. 13b ust. 2 pkt 1 tej ustawy oraz okresy odbywania szkolenia zawodowego i oddelegowania funkcjonariuszy do innych instytucji państwowych, o których mowa odpowiednio w art. 13b ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy. Katalog ten nie obejmuje funkcjonariuszy, w tym również sportowców, na etatach Milicji Obywatelskiej.