"Orły Górskiego" poddano dezubekizacji. Piłkarzom ze złotej jedenastki lub ich bliskim obniżono emerytury

"Orły Górskiego" poddano dezubekizacji. Piłkarzom ze złotej jedenastki lub ich bliskim obniżono emerytury.
"Orły Górskiego" poddano dezubekizacji. Piłkarzom ze złotej jedenastki lub ich bliskim obniżono emerytury. Fot. screen ze strony YouTube.com/ Beniamino
To wszystko rzecz jasna w imię sprawiedliwości społecznej. Aby w wolnej Polsce kaci nie żyli lepiej niż ich ofiary. Ale co komu zawinili piłkarze? I to ci, dzięki którym w latach 70' polscy kibice mieli mnóstwo powodów do radości? Naprawdę, trudno odgadnąć.


Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", nowe przepisy, na mocy których emerytury byłych funkcjonariuszy PRL-owskich służb zostaną znacznie obniżone, dotyczą także sportowców w klubach tzw. pionu gwardyjskiego. Najsłynniejszym i najbardziej utytułowanym klubem sportowym z tej "półki" jest Wisła Kraków. Do tego należałoby wspomnieć jeszcze choćby o Olimpii Poznań, Polonii Bydgoszcz, Błękitnych Kielce, Broni Radom, Gwardii Warszawa czy Gwardii Białystok. Określenie "klub gwardyjski" może być nieco mylące – faktycznie chodziło o to, że były to kluby milicyjne. Zazwyczaj lepiej wyposażone niż inne kluby, ale ich zawodnicy ze służbami mundurowymi raczej nie mieli wiele wspólnego. Choć ustawodawca swoje wie.


Jednym z takich "gwardyjskich" zawodników jest Kazimierz Kmiecik – jeden z najlepszych piłkarzy złotej jedenastki Kazimierza Górskiego. Był jednym z tych, którym polska reprezentacja zawdzięcza złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r. w Monachium oraz brąz na Mistrzostwach Świata w Montrealu w 1974 r. Podlega dezubekizacji, bo w PRL przez 15 lat grał w gwardyjskiej Wiśle Kraków.

Dziś w cyklu "Gwiazdy Białej Gwiazdy" nie mógł znaleźć się nikt inny! Najskuteczniejszy napastnik Wisły Kraków w...

Opublikowany przez Wisła Kraków na 19 września 2017
Dezubekizacja dopadła jeszcze dwóch innych piłkarzy z reprezentacji pod wodzą Górskiego: Jerzego Kraskę (bo występował w Gwardii Warszawa) oraz Antoniego Szymanowskiego (obrońcę, który występował i w krakowskiej Wiśle, i w stołecznej Gwardii). Kmiecik o zmniejszeniu swojej emerytury mówi niechętnie. Liczy, że da się to jeszcze jakoś odkręcić.
Kazimierz Kmiecik
piłkarz i trener piłkarski

To się musi wyjaśnić. Liczę, że decyzje zostaną zmienione. Muszą dojść do tego wniosku. (...) Dla mnie to na pewno krzywdzące. Dopóki się wszystko nie wyjaśni, na ten temat więcej nie chcę mówić.

"Gazeta Wyborcza"
Emerytury tracą nie tylko dawni zawodnicy klubów gwardyjskich, także ich bliscy. "Wyborcza" opisuje sytuację Urszuli Norkowskiej, wdowy po legendarnym piłkarzu bydgoskiej Polonii Marianie Norkowskim. Na przełomie lat 50.i i 60. był jednym z najlepszych napastników drużyny.

Tak z tygodniowym poślizgiem Dnia 5 czerwca 1960 r. Polonia Bydgoszcz pokonała na Sportowej legendarnego Górnika...

Opublikowany przez Młoda Piłkarska Polonia na 9 czerwca 2013
Urszula Norkowska już otrzymała decyzję o obniżeniu renty po nieżyjącym od 16 lat mężu. Uzasadnienie jest takie, że piłkarz był zawodnikiem Polonii z etatem w milicji. Jak większość sportowców z takich klubów.
Leszek Tillinger
były szef żużlowej Polonii Bydgoszcz, również podlega dezubekizacji

W Polonii Bydgoszcz 90 proc. zawodników i kadry szkoleniowej oraz kierowników klubu było na etacie w milicji. Nie świadczyliśmy jednak pracy na rzecz milicji, tylko dla klubu. W kartotekach jest to napisane, ale dla IPN nie ma to znaczenia. Nie ma żadnego rozróżniania, to idzie jak walec.

"Gazeta Wyborcza"
Ustawa dezubekizacyjna została przyjęta na słynnym głosowaniu w Sali Kolumnowej. Politycy PiS wówczas nawet argumentowali, że opozycja zorganizowała "pucz", aby zablokować obniżenie SB-ckich emerytur. Argumenty, że przepisy skrzywdzą wiele niewinnych osób, nie trafiały do rządzących. Ustawa daje jednak furtkę – minister Mariusz Błaszczak może cofnąć decyzję o obniżeniu emerytury. Nie każdy jednak zamierza prosić szefa MSWiA o taką łaskę.

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka