"Wiemy co robicie". Autorem wpisu, który doprowadził wielu do wściekłości, był rosyjski troll

To zdjęcie miało dowodzić obojętności przechodzącej muzułmanki na atak terrorystyczny w Westminster. Okazało się, że w sieci umieścił je rosyjski troll udający amerykańskiego patriotę.
To zdjęcie miało dowodzić obojętności przechodzącej muzułmanki na atak terrorystyczny w Westminster. Okazało się, że w sieci umieścił je rosyjski troll udający amerykańskiego patriotę. fot. twitter.com / Texas Lone Star
To zdjęcie miało dowodzić, że muzułmanie żyjący w Europie są totalnie obojętni na ataki terrorystyczne. Na fotografii widać jedną z ofiar ataku w Westminster – mężczyznę leżącego na ziemi, przykrytego kocem. Nad nim klęczą na ziemi dwie kobiety - jedna rozmawia przez telefon. Obok stoi pięć innych osób i przechodzi kobieta w chuście na głowie. Muzułmanka trzyma w ręce telefon i przykłada dłoń do twarzy. Okazuje się, że fotografię z antyislamskim komentarzem rozpowszechniał w sieci rosyjski troll, który pozował na amerykańskiego patriotę.

Atak przed brytyjskim parlamentem i na moście Westminster został przeprowadzony 22 marca 2017 r. Napastnikiem był 52-letni mężczyzna, Khalid Masood, który urodził się w Wielkiej Brytanii jako Adrian Russell Ajao. Łącznie zabił 5 osób i ranił 50 ludzi z 11 państw. Działał sam.

Tuż po ataku, jeden z użytkowników Twittera, Texas Lone Star (w wolnym tłumaczeniu: teksański samotnik), wrzucił do sieci zdjęcie jednej z ofiar i przechodzącej obok kobiety w chuście z komentarzem, że muzułmanka obojętnie przechodzi obojętnie przechodzi obok umierającego mężczyzny.
Zdjęcie wraz z tą interpretacją zyskało dużą popularność w sieci, choć inni internauci wskazywali, że mężczyzną zajmuje się już 7 osób, a przechodząca kobieta przykłada dłoń do twarzy w geście, który świadczy o tym, że jest zmartwiona tym co widzi. Teraz okazuje się, że autorem tweeta jest rosyjski troll, który był również bardzo aktywny w zachęcaniu brytyjskich internautów do głosowania za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (brexitem).

W opisie konta rosyjski troll przedstawiał się jako dumny teksańczyk i amerykański patriota, a jego wpisy propagowały poglądy skrajnej prawicy. To tylko jedno z wielu prawicowych kont, zdemaskowane jako narzędzie propagandy rosyjskiego wywiadu, siejącego podziały w państwach Zachodu. Konto "amerykańskiego patrioty" już zostało skasowane, ale w sieci nadal jest wiele kont rosyjskich trolli, które propagują nienawiść pozując na prawicowych patriotów innych państw.


Brytyjska premier, Theresa May, skomentowała wczoraj aktywność rosyjskiego wywiadu w internecie, która ma na celu rozpowszechnianie kłamstw i dzielenie społeczeństw. "Mam wiadomość dla Rosji. Wiemy, co robicie. I nie uda się wam" – powiedziała May.

źródło: yahoo.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.