"Cześć, tu Sławomir". To on może być największą gwiazdą Sylwestra w Zakopanem. Kurski o niego walczył, fani już szaleją

Sławomir Zapała i jego żona Magdalena "Kajra" Kajrowicz wystąpią podczas Sylwestra TVP w Zakopanem.
Sławomir Zapała i jego żona Magdalena "Kajra" Kajrowicz wystąpią podczas Sylwestra TVP w Zakopanem. Fot. Magdalena Tasarz/archiwum Sławomira
Sławomir to zjawisko, które nie mieści się w żadnych ramach. Nie śpiewa disco, choć do takiej szufladki najczęściej go wrzucają. Można się śmiać i krzyczeć, że to przaśna muzyka, ale drugiego takiego dziś w Polsce nie ma. Sławomir jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Sam wymyślił swój styl i konsekwentnie prze do przodu. Człowiek, który trzy lata temu zaczynał od YouTube'a, a dziś bije się o niego TVP. Na czym polega jego fenomen, że ludzie tak go uwielbiają?


– Tak, trochę walk się odbyło, żebyśmy pojawili się na scenie – przyznaje wprost jego żona Magdalena "Kajra"Kajrowicz. TVP zależało na tym, by Sławomir wystąpił w tym roku podczas Sylwestra w Zakopanem. A oni mieli na tę noc dużo innych propozycji.


On – gwiazda wymyślonego przez siebie rock-polo, autor wszystkich tesktów i muzyki do nich. Ona – żona, która z nim współtworzy projekt i jest jego największym wsparciem. A także cały ich zespół "Trzymamy się Zapały", który od trzech lat robi furorę w polskiej branży muzycznej. I nie tylko TVP chce, by to właśnie oni uświetnili jej największą, doroczną imprezę, swoim udziałem.


"TVP się poszczęściło"
– Sławomir zdecydował, że zagramy w Zakopanem, w końcu nasza piosenka "Miłość w Zakopanem” lepiej by się nigdzie nie wpasowała. Cieszymy się, że dzięki transmisji live usłyszy ją cała Ojczyzna i nie tylko – mówi naTemat Magdalena "Kajra"Kajrowicz. Rozmawiamy kilka dni po tym, jak TVP oficjalnie podała, kto wystąpi na imprezie sylwestrowej. I słyszę, że oni już parę miesięcy temu planowali, że zagrają ten utwór właśnie w Sylwestra i właśnie tutaj.


– Od momentu, gdy w kwietniu wrzuciliśmy piosenkę na nasz kanał YouTube, wiedzieliśmy, że absolutnie musi ona zabrzmieć w Zakopanem, nawet choćby była to impreza zamknięta. Można więc powiedzieć, że TVP się poszczęściło – mówi.


"Miłość w Zakopanem" ma na YouTube już ponad 51 mln odsłon. Utwór, podobnie jak inne, grany jest nawet na weselach. Ludzie nagrywają i przysyłają im swoje covery. Jeden chłopak nagrał go na domofonie. "Miłość w Zakopanem" zaleje teraz Zakopane" – cieszą się już fani na FB.

"Kto będzie najgłośniejszą gwiazdą Sylwestra"
Gdy wszystko było już jasne, Sławomir zagaił zaczepnie na Facebooku: "Cześć tu Sławomir. I kto będzie najgłośniejszą gwiazdą Sylwestra w Zakopanem?". "Cześć tu Sławomir" to jego sztandarowe hasło.

"Wiadomo, Sławomir! Jesteś Gwiazdą nr 1", "Lubię Zenka, ale obstawiam, że na Waszym występie będzie największa oglądalność w TVP" – mógł przeczytać w odpowiedziach. Maryla Rodowicz i Zenek Martyniuk byli gwiazdami w Zakopanem rok temu. Być może dlatego lokalne media w Małopolsce grzmią od kilku dni, że w tym roku to Sławomir będzie pierwszą gwiazdą imprezy TVP?

Cześć tu Sławomir. I kto będzie najgłośniejszą gwiazdą Sylwestra w Zakopanem? Sklep Sławomira...

Opublikowany przez Sławomir na 4 grudnia 2017
– Raczej mają na myśli piosenkę "Miłość w Zakopanem", która ma już 52 milionów odsłon na YouTube i będzie hitem tegorocznego Sylwestra, zwłaszcza w Zakopanem. Sławomir robi furorę – to fakt. Jednak to Pani Maryla i Pan Zenon są legendami polskiej rozrywki, tutaj nie ma mowy o konkurencji. Tym bardziej, że każde z nas tworzy co innego. My ma swoją legendę musimy jeszcze trochę popracować – przyznaje Kajra.

"To z disco polo nie ma to nic wspólnego"
Ich muzyka jest inna. Sławomir nie pasuje do żadnego gatunku. – My gramy zawsze na żywo. Mamy rockowe brzmienie. To kompletnie coś nowego i przewrotnie nazywa się rock-polo. Taką nazwę wymyślił dla nas Tymon Tymański. Gdyby przesłuchała pani płyty Sławomir The Greatest Hits, która pokryła się złotem, to z disco polo nie ma to nic wspólnego. A trochę tak nasza muzyka została zaszufladkowana, pewnie przez to "polo" właśnie – mówi żona Sławomira.

– Ludzie starają się włożyć ich w jakieś ramki, ale nie jest to łatwe. Bo czegoś takiego na polskim rynku jeszcze nie było. Sławomir nie mieści się w żadnych ramach. Bardzo się cieszymy, że wypełniliśmy nową nisze. Docieramy do zupełnie różnych grup ludzi.

Złotów. Było „naprawdę fajnie” i Rock Polowo. Dobra energia. Dzięki ! A dziś Koszalin i Bierzwnica Widzimy sie ! #CześćTuSławomir #CzućPiniądz #RockPolo

Opublikowany przez Magdalena Kajra Kajrowicz na 2 grudnia 2017
"Sławomirowe poczucie humoru"
Odzew jest zewsząd, od klasycznych fanów disco polo, przez dzieci, gimbazę, studentów, ludzi w ich wieku, po dyrektorów dużych koncernów, sportowców. Raz na koncert dożynkowy w Ciężkowicach miało przyjść 2 tys. osób, pojawiło się 15 tysięcy. Co ich przyciąga? Jak mówią, świetne show, dobra muzyka, radosne teksty z przesłaniem. I przede wszystkim Sławomirowe poczucie humoru. W sieci pojawiają się głosy, że powinien mieć swoje komiczne show w TV.

– To, co robimy jest z ogromnym dystansem i radością. Śmiejemy się z samych siebie, z tego, co nas otacza i widocznie fani tego potrzebują. Radości. Słyszałam, że ktoś próbuje grać rock-polo, jednak trudno nas naśladować, bo oprócz bycia muzykiem, trzeba też pisać dobre teksty. Trzymamy kciuki za wszystkich, byle grali na żywo i na dobrym poziomie. W naszym projekcie wszystko jest tworzone przez Sławomira – tłumaczy Kajra.

Cześć tu Sławomir. Wyszedłem po kebaba, wracam do garderoby a tu... Jak do tego doszło nie wiem. Sklep Sławomira...

Opublikowany przez Sławomir na 23 listopada 2017
" Megiera" to był strzał w dziesiątkę"
Sławomir nie wziął się znikąd. Jak burza wszedł na polski rynek piosenką "Megiera", którą trzy lata temu opublikował na YouTube. Szaleństwo było takie, że w ciągu trzech miesięcy dostał zaproszenie na Super Hit Sopot Festiwal, a za rok kolejne. Na "ściankę" wjechał czerwonym golfem. – Wreszcie uważam, że to jest scena dla Sławomira. Że moja twórczość się tutaj pomieści – tak mówi na nagraniu pod hasłem "Skamerowałem dla WAS Polsat SuperHit Festiwal". Pojawił się w Tańcu z Gwiazdami, Twoja Twarz brzmi Znajomo, posypały się zaproszenia na koncerty. W tym roku zagrał ich 150. Kariera niczym "American Dream", jak sam zwykł ją określać w wywiadach.
Ewa Kaprzyk zna go jeszcze z czasów, gdy nie był jeszcze "tym Sławomirem". Na prośbę jego żony, wystąpiła w teledysku do "Megiery" – w ciemno. Nie mogła przewidzieć, że piosenka stanie się takim hitem. – To był strzał w dziesiątkę. Od tamtej pory stał się takim królem popu. To nie jest disco polo. Absolutnie nie. To taki świadomy kicz. Masówka. Tego najwyraźniej społeczeństwo oczekuje – mówi na Temat. Przyznaje, że on genialnie parodiuje. Jest dowcipny i pełen humoru. Inteligentny. W ten sposób kupił publiczność. – Przez udział w tym teledysku mam swój wkład w jego sukces – śmieje się aktorka. Nie wiedziała wcześniej, że Sławomir Zapała jest aktorem.

Wielu fanów nie wiedziało. A Sławomir ukończył PWST w Krakowie, gra w serialach, filmach i w teatrze. Na swoim koncie ma m.in. "Pod mocnym Aniołem", "Piąta pora roku", "Popiełuszko", "JPII", "Planetę singli", "Blondynkę ”, "Listy do M 3", "Ojca Mateusza", "Komisarza Alexa", "Na dobre i na złe", Świat według Kiepskich" i wiele innych ....

"Megiera” też jest o mnie"
Ile zatem jest w nim aktora, a ile prawdziwego Sławomira? Kajra mówi, że Sławomir taki jest - radosny, a projekt muzyczny powstał z potrzeby serca.
Sama jest aktorką. Ale poznali się w USA, w zupełnie innych okolicznościach. Gdy wrócili do Polski, pojechali do Zakopanego. – Przeżyliśmy tam naprawdę fajne chwile i Sławomir napisał o tym piosenkę – mówi. – Ale "Megiera” też jest o mnie – dodaje.

W każdym razie 31 grudnia pół Zakopanego będzie się bawiło przy ich hicie. A potem Jacek Kurski znów ogłosi sukces.

• Już po publikacji tego artykułu ukazało się zestawienie YouTube Rewind 2017 – lista najpopularniejszych filmów i teledysków, które w tym roku cieszyły się największą popularnością.Na polskiej liście najpopularniejszy okazał się teledysk Sławomira do "Miłości w Zakopanem". "Sławomir świetnie wpisuje się w światowy trend na YouTube: platforma umożliwiła mu indywidualną ekspresję, za którą pokochały go tysiące fanów" – czytamy w oficjalnym komunikacie.