Generał Pytel zabrał głos po wyjściu z prokuratury. "Sprawa jest polityczna"

Generał Piotr Pytel został dziś zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową.
Generał Piotr Pytel został dziś zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel został dziś zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową. Po wyjściu z Prokuratury Okręgowej skomentował zatrzymanie. Jak poinformował, odmówił składania zeznań, gdyż sprawa, która jest przeciwko niemu prowadzona, ma charakter polityczny.

– Odmówiłem składania zeznań, trudno się odnosić do tak absurdalnych kwestii – powiedział były szef SKW. Jak dodał, nie może udzielać żadnych informacji. – Sprawa jest polityczna. Albo ktoś zrobił coś niezgodnego z prawem, albo jest całkowicie czysty. W mojej sytuacji to jest ta druga opcja, stąd też mój komfort psychiczny, jeżeli chodzi o tę sprawę – powiedział. Jak dodał, nie ma żalu do Żandarmerii Wojskowej, gdyż zatrzymanie zostało przeprowadzone profesjonalnie, z poszanowaniem jego praw.

Generał Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, został dziś zatrzymany. Poinformowała o tym na Twitterze jego żona, pisząc "Żandarmeria Wojskowa jest u nas. Zatrzymują męża". Antoni Macierewicz powiedział PAP, że wobec Pytla prowadzone jest śledztwo i stawiane są zarzuty w związku z „nielegalnym współdziałaniem z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Zatrzymanie Pytla skomentował też były szef MON Tomasz Siemoniak.
Pytel około południa został przewieziony do prokuratury. Ta rok temu postawiła mu zarzut przekroczenia uprawnień. "Zarzuty polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW" – mówił wówczas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański. Wiadomo, że miałoby chodzić o rosyjską FSB. W śledztwie w tej sprawie przesłuchiwany był już m.in. były premier Donald Tusk.


Tusk zabrał już na Twitterze głos po zatrzymaniu Pytla. Szef Rady Europejskiej nie pozostawia wątpliwości – stoi po stronie zatrzymanego, w którego sprawie zeznawał zresztą w prokuraturze (współpraca z obcym wywiadem wymaga zgody premiera). Stawia go za wzór "patriotyzmu i honoru".
W rozmowie z naTemat gen. Pytel wyjaśniał Darii Różańskiej, o co chodzi w stawianych mu zarzutach, m.in. w kwestii pozytywnej opinii w sprawie wniosek o koncesję na broń dla Fundacji Otwarty Dialog.
Trwa ładowanie komentarzy...