Mateusz Morawiecki ukrywał dotąd swoją rodzinę. Czy matka czwórki dzieci i przyszła premierowa wyjdzie z cienia?

Mateusz Morawiecki rzadko kiedy zdejmuje garnitur.
Mateusz Morawiecki rzadko kiedy zdejmuje garnitur. Fot. Agencja Gazeta
Przyszły premier Mateusz Morawiecki jest synem Kornela Morawieckiego – opozycjonisty i założyciela antykomunistycznej, podziemnej organizacji, "Solidarności Walczącej”, który dwa lata temu wszedł do Sejmu z list Kukiz ’15, a obecnie zasiada w 6-osobowym kole Wolni i Solidarni. Morawiecki junior ma żonę i czwórkę dzieci. Z rodziną mieszka w luksusowej, 350-metrowej willi w prestiżowej dzielnicy Warszawy.


Mateusz Jakub Morawiecki, urodził się we Wrocławiu. Ma 49 lat. Jednak o rodzinie polityka wiadomo niewiele, gdyż on sam stroni od udzielania informacji o swoim życiu prywatnym.

Korzenie
Jak informuje serwis wszystkoconajwazniejsze.pl w artykule o rodzinie i pochodzeniu Mateusza Morawieckiego, dziadkowie Mateusza, Jadwiga i Michał Morawieccy, pobrali się kilka miesięcy przed wybuchem wojny i zamieszkali na Pradze, gdzie w 1941 roku urodził się ich najstarszy syn Kornel.


Niedawno Mateusz Morawiecki wyjawił, że jego rodzina ma żydowskie korzenie. Mówił o tym w trakcie uroczystości wręczenia nagród im. Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w latach 1943-1945 ukrywali i uratowali ponad 300 Żydów z warszawskiego getta.

Przyszły premier podkreślił że członkowie jego rodziny, dzięki pomocy polskich rodzin, byli w stanie przeżyć niemiecką okupację, lecz żadna z tych osób, które narażały swoje życie "nie została zaliczona w poczet tych najbardziej uhonorowanych, wielkich bohaterów - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.


Żona i dzieci
Polityk poznał swoją przyszłą żonę Iwonę jeszcze w szkole podstawowej, a pobrali się na studiach. Najstarsze z dzieci Morawieckich już studiują. Żona opiekuje się młodszymi. "To bardzo dobre, udane małżeństwo. Iwona i Mateusz mają czworo dzieci, starsi – córka i syn – już na studiach i dwójka - w wieku przedszkolnym" – wszystkoconajwazniejsze.pl cytuje Wojciecha Myśleckiego, byłego członka "Solidarności Walczącej”.
Ich wspólnych zdjęć nie ma w sieci, a ich życie prywatne owiane jest tajemnicą, której bacznie strzegą. Wiadomo, że ślub wzięli chwilę po tym, jak przyszły wicepremier uzyskał tytuł magistra. On poświęcił się karierze, ona rodzinie.


– "Żona Mateusza stworzyła mu wspaniały, ciepły dom, dzielnie znosi nieobecności męża i jego zaangażowanie w sprawy zawodowe" – powiedziała w rozmowie z portalem wszystkoconajwazniejsze.pl Anna Morawiecka, siostra ministra.

O karierze zawodowej żony Morawieckiego również niewiele wiadomo. Jak podaje portal wp.pl w CEIDG istnieje jednoosobowa działalność gospodarcza “Iwona Morawiecka AMICUS”, która rozpoczęła działalność 20 maja 2008 roku.

Firma zajmuje się “wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”, ale nie posiada ani strony internetowej, ani numeru telefonu. W internecie można jednak znaleźć informacje, że firma o tej samej nazwie istniała również we Wrocławiu, stąd trop do żony ministra.

Kredyt w banku
Dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie, gdy firma o wspomnianej nazwie rozpoczęła swoją działalność, Iwona zaciągnęła olbrzymi kredyt. I to w banku, w którym wtedy jeszcze pracował jej mąż.

Jak podaje fakt.pl, w czerwcu 2008 roku Morawiecka zobowiązała się, że będzie spłacać przez 30 lat aż 1,7 miliona franków. Oficjalnie to właśnie ona jest właścicielką 350-metrowej willi w jednej z prestiżowych dzielnic Warszawy.

Dom ma cztery kondygnacje wykończone w najwyższym standardzie, a do tego ok. 400-metrowy ogród. O imponującym majątku polityka i byłego bankowca pisaliśmy i tutaj.