Paweł Kukiz jest dumny ze swoich posłów. "Powstrzymujemy autorytarny marsz PiS"

Paweł Kukiz jest przekonany, że jego posłowie powstrzymują autorytarny marsz PiS. Dowodem ma być zapowiedź posła Marcina Horały ws. JOW-ów.
Paweł Kukiz jest przekonany, że jego posłowie powstrzymują autorytarny marsz PiS. Dowodem ma być zapowiedź posła Marcina Horały ws. JOW-ów. fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Dzięki Kukiz'15 udaje się powstrzymać ten autorytarny marsz PiS-u po władzę – twierdzi poseł Paweł Kukiz. Tak polityk komentuje zmianę decyzji partii rządzącej, która zgodnie z zapowiedziami posła Marcina Horały zamierza przychylić się do pozostawienia jednomandatowych okręgów wyborczych (tzw. JOW-ów) w gminach do 20 tys. mieszkańców. JOW-y to sztandarowy postulat klubu Kukiz'15.

Partia rządząca prowadzi w Sejmie prace nad zmianą ordynacji wyborczej. Wśród wielu pomysłów PiS na nowe zasady wyborcze była likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych i zastąpienie ich proporcjonalnym wyłanianiem reprezentantów. To w oczywisty sposób nie spodobało się posłom Kukiz'15, których głównym postulatem są właśnie JOW-y.

Tymczasem okazuje się, że PiS przychyli się do pozostawienia JOW-ów w gminach do 20 tys. mieszkańców. Poseł Marcin Horała zapowiedział, że PiS złoży poprawkę do własnego projektu w tej sprawie. Według posła Pawła Kukiza jego formacja "hamuje autorytarne zapędy PiS-u". Kukiz zastrzega, że nie chce chwalić dnia przed zachodem słońca, ale będzie się cieszył jeśli PiS przegłosuje tę poprawkę. "Jestem szczęśliwy, że chociaż w tym aspekcie ruch Kukiz'15 okazuje się bardzo potrzebny w polskim parlamencie, chociażby po to, żeby hamować te autorytarne zapędy PiS-u" – twierdzi poseł Paweł Kukiz.

W drugiej połowie listopada lider Kukiz'15 opowiedział z sejmowej mównicy co usłyszał od kolegów z PiS na temat przyczyn zmiany ordynacji wyborczej. "Pytałem waszych posłów w kuluarach, dlaczego chcecie zmienić ordynację" – powiedział Paweł Kukiz zwracając się do polityków PiS. "A oni na to: 'Wiesz kurczę, dlatego że my tam wyborów nie wygrywamy'" – kontynuował, po czym dostał oklaski z sali. "I to jest prosta odpowiedź!" – podsumował lider Kukiz'15.


źródło: rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...