Posłanka PiS obraziła protestantów, biskupi oburzeni. "Nie chcemy, by w ten sposób dyskutowano o naszym dziedzictwie"

Posłanka Anna Sierakowska potępiła Reformację. Jest reakcja ewangelickich biskupów.
Posłanka Anna Sierakowska potępiła Reformację. Jest reakcja ewangelickich biskupów. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To pierwszy tak zdecydowany sprzeciw polskich duchownych wobec władzy. Biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego po wysłuchaniu debaty sejmowej w sprawie upamiętnienia 500. rocznicy Reformacji proszą o wycofanie wniosku w tej sprawie. Bo poczuli się obrażeni.


W czwartek Nowoczesna i PSL zgłosiły projekt uchwały z uczczenia 500-lecia Reformacji. Nikt nie spodziewał takiej burzy. Jak pisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer, decyzją Konwentu Seniorów uchwała miała być przyjęta przez aklamację. Tymczasem została zablokowała przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości, Annę Siarkowska. – Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł – stwierdziła Siarkowska.

Posłowie opozycji byli zdumieni. – Przepraszamy. Jest nam bardzo przykro i wstyd – oświadczył Sławomir Nitras z PO. Katarzyna Lubnauer dodała: – To obraża całą społeczność protestancką w Polsce. Wstyd! Słowa posłanki wywołały reakcję duchownych protestanckich. W piątek wieczorem odbyło się połączone posiedzenie Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
"Z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji (...) Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej" – napisali później ewangelicy biskupi. Oświadczyli, że dziękują za inicjatywę Nowoczesnej i PSL. Proszą jednak o wycofanie wniosku z Sejmu. W ten sposób posłanka Anna Siarkowska obraziła ponad 100 tys. polskich protestantów. Jednym z nich jest m.in. Adam Małysz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy