Podręcznikowy przykład manipulacji w "Wiadomościach". A poszło o "Koronę Królów"

Scena, która budzi tyle kontrowersji, rozegrała się na samym początku pierwszego odcinka serialu.
Scena, która budzi tyle kontrowersji, rozegrała się na samym początku pierwszego odcinka serialu. Fot. vod.tvp.pl
Ekipa "Wiadomości" po dobrej zmianie wielokrotnie wyznaczała "nowe trendy", ale tym razem wyszedł na jaw dosłownie podręcznikowy przykład manipulacji. Jak się okazało, w programie zmanipulowano wypowiedź eksperta, który miał bronić "Korony Królów" przed krytykami.

"Przy okazji wypowiedzi do 'Wiadomości', mogłem na własne oczy przypomnieć sobie, jak wygląda niedbałość (manipulacja?) w TVP" – tak zaczął swój wpis na Facebooku Piotr Chudziński, historyk i ekspert, którym w "Wiadomościach" wyręczono się, aby bronić "Korony Królów".

W programie informacyjnym próbowano przekonać widzów, że "Korona Królów" to doskonała produkcja, a krytycy się zwyczajnie nie znają. Z tych nieprzekonanych do serialu zrobiono też "przedstawicieli elit". "Co ciekawe ci, którzy dzisiaj krytykują serial, milczeli, kiedy w telewizji publicznej promowano antypolską narrację historyczną" – przekonywał lektor w materiale TVP.

Zwrócono też uwagę na omawiany już także w naTemat problem modlitwy, którą odmawia na samym początku serialu królowa Jadwiga. A chodzi o modlitwę "Święta Maryjo", która w przedstawionej formie istniała dwieście lat później, niż dzieje się akcja serialu.


Jak "rozwiązano" ten "problem" w TVP? "Zadzwonił redaktor i spytał, czy w filmie królowa mogła odmawiać po łacinie 'Zdrowaś Maryjo'. Odpowiedziałem tak jak w felietonie (czyli że tak – red.), po czym w materiale zaprezentowano moment, kiedy królowa wypowiada modlitwę 'Święta Maryjo', której znać nie mogła, bo powstała 150 lat po jej śmierci" – zauważył Chudziński.

https://wiadomosci.tvp.pl/8219088/korona-krolow-o-1830-w-tvp1 Przy okazji wypowiedzi do wiadomości, mogłem na własne...

Opublikowany przez Piotr Chudziński na 6 stycznia 2018
W serialu królowa odmawia więc nieistniejącą wtedy modlitwę "Święta Maryjo". Ale widzom wyjaśniono, że królowa odmawiała "Zdrowaś Maryjo" i mogła to zrobić.

"Czy naprawdę 'Wiadomości' zrobią wszystko, aby nie przyznać się do błędu w swoim serialu? Coraz bardziej kiepskie te 'Wiadomości', robione na jakiś czarno-biały sposób, jakby rzeczywistość przedstawiana była tak prosta..." – podsumował na Facebooku Chudziński.

Przypomnijmy, że materiał "Wiadomości", który budzi tyle wątpliwości, oburzył także Juliusza Brauna. Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP złożył skargę do KRRiT.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...