Ekipa ratunkowa Tomasza Mackiewicza gotowa na najgorsze. Śmigłowce w drodze do Polaka

Helikoptery akcji ratunkowej Tomasza Mackiewicza w drodze na Nanga Parbat.
Helikoptery akcji ratunkowej Tomasza Mackiewicza w drodze na Nanga Parbat. Asghar Ali Porik/Twitter
Helikoptery wyruszyły z K2 na Nanga Parbat. Himalaista Marek Chmielarski w rozmowie z TVN24 powiedział, że zespół ratunkowy jest gotowy na wszystko. Brana pod uwagę jest wersja, że dotrą do Revol i Mackiewicza jeszcze dziś, ale także ta pesymistyczna, czyli nawet trzydniowy pobyt na Nanga Parbat.

Na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi wyruszyło czterech Polaków: Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Himalaiści są gotowi, aby jeszcze w sobotę podjąć poszkodowanych. Mają namioty, śpiwory i jedzenie, są gotowi na samotny trzydniowy pobyt w ścianie – wynika z informacji, które podał na antenie TVN24 Chmielarski.

Wiadomo, że Tomasz Mackiewicz znajduje się na wysokości około 7 280 metrów – taką informację podał Adam Wielicki, szef ekipy ratunkowej Mackiewicza. Nie wiadomo natomiast, w jakim stanie jest Polak. Można tylko przypuszczać, że w bardzo ciężkim. Mackiewicz doznał ślepoty śnieżnej, cierpi na chorobę wysokościową, ma też odmrożenia. Elizabeth Revol przekazała wczoraj, że Mackiewicz wyglądał tragiczne i miał problemy z oddychaniem.

Według nieoficjalnych informacji, Polak ma obrzęk płuc, a być może także mózgu. Zgodnie z tym bardzo złym scenariuszem, Mackiewicz musiałby natychmiast zejść na dół, skorzystać z tlenu i przyjąć leki. Elisabeth Revol jest co najmniej kilkaset metrów niżej od Mackiewicza. Z informacji, które przekazał na Facebooku Pakistan Mountain News wynika, że wszystko ma być z nią w porządku. Miała być widziana przez lornetkę z helikoptera około 6:00 rano. Z kolei Russianclimb.com przekazało, że Elisabeth Revol poinformowała w wiadomości, że ma poważne odmrożenia na palcach lewej stopy.


Oba śmigłowce właśnie wylądowały na lotnisku Skardu, by uzupełnić paliwo. Po krótkiej przerwie wyruszą w dalszą drogę.


źródło: TVN24
Trwa ładowanie komentarzy...