"Nawet z ludzkiego odruchu powinien pomóc tej kobiecie". Oni prowadzą sprawy Ukraińców przeciw polskim firmom

Dima Shutka stracił dłoń wypadku w pracy. Poznańska kancelaria walczy o odszkodowanie dla niego. Shutka odwiedził Ukrainkę,  Alonę w szpitalu. Lekarze musieli amputować jej rękę.
Dima Shutka stracił dłoń wypadku w pracy. Poznańska kancelaria walczy o odszkodowanie dla niego. Shutka odwiedził Ukrainkę, Alonę w szpitalu. Lekarze musieli amputować jej rękę. Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
To nieprawdopodobne, że Polacy po doświadczeniach własnej emigracji zgotowali taki los ukraińskim pracownikom. Patryk Graczyk prowadzi wraz ze wspólnikami kancelarię w Poznaniu. Do nich trafił Dima Shutka, któremu maszyna zmiażdżyła i ugotowała dłoń. Teraz zajmują się sprawą Oksany. W pracy doznała wylewu, ale właściciel zakładu, zamiast ratować, porzucił ją na ławce w parku. Kancelaria pomaga nie tylko prawnie. – Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie pani Oksany – mówi Graczyk.


Po wypadku Dima Shutka z Ukrainy został w Polsce. Rozpoczął nawet studia. Jego sądowa batalia trwa już rok. Nie uprawomocnił się jeszcze wyrok o określenie stosunku pracy z byłym pracodawcą. Dopiero to otworzy mu drogę do walki o odszkodowanie. Jego historia poruszyła wiele osób, dziki temu zebrano pieniądze na leczenie. Shutka obsługiwał maszynę do składania kartonowych form. Przy składaniu prasa wytwarza temperaturę 150 stopni. Dima chciał wyjąć zablokowaną formę. Prasa spada na dłoń, parzy. Miał szczęście, że w pobliżu leżał telefon. Wysłałem SMS-a do kolegi. Gdyby nie przyszedł z ratunkiem, Dima stałby przy maszynie do wieczora. Pracował przy niej po kilkanaście godzin. Pracodawca chciał upozorować, że do wypadku doszło poza zakładem. Dima w końcu decyduje się iść do prawnika. Tak trafił do Patryka Graczyka. – Po tej sprawie zaufali nam kolejni Ukraińcy – tłumaczy mecenas.


Maszyna ważniejsza od człowieka
Niedawno Shutka odwiedził Alonę, która jest w poznańskim szpitalu. Ta Ukrainka uległa wypadkowi w styczniu. Pracowała w pralni w Luboniu. Magiel wciągnął jej rękę, miażdżył i gotował. – Rozmawiałem również z panią Aloną. I w tym przypadku maszyna była ważniejsza od człowieka – opowiada Patryk Graczyk z poznańskiej kancelarii "Rutowski–Sufryd– Graczyk". Strażacy chcieli najpierw rozciąć maszynę, ale właściciel się nie zgodził. Uwolnili ją dopiero po 40 minutach. Włączyli wsteczny bieg. Lekarze amputowali jej dłoń niemal przy samym barku.

Ilu obywateli Ukrainy pracuje w Polsce?

Według ubiegłorocznych szacunków Ołeksandra Ochrimenki, Dyrektora Ukraińskiego Centrum Analitycznego na koniec 2017 r. roku liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce mogła sięgnąć miał 2 mln. Może być ich więcej. Dane GUS-u wskazują, że na rynku brakuje 120 tys. osób. A będzie jeszcze gorzej, bo popyt na pracowników rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, aby utrzymać tempo wzrostu gospodarczego, Polska w ciągu kolejnych 20 lat będzie potrzebowała ok. 5 milionów pracowników.

Zamiast do szpitala porzucił w parku
Prawnik przyznaje, że to zadziwiające, iż Polacy, którzy przeżywali na emigracji podobne koszmary, teraz sami gotują piekło swoim pracownikom. Trudno wytłumaczyć zachowanie właściciela zakładu z Środy Wielkopolskiej. Na jego terenie zasłabła pracownica, Oksana. Okazało się, że kobieta doznała wylewu krwi do mózgu. – Siostra nie była w stanie iść. Wrzucili ją do samochodu – siostra Oksany opowiadała dziennikarzom. Pracodawca zamiast w szpitalu, zostawił Oksanę na ławce w parku i zadzwonił na pogotowie, że tam ją znalazł. Jej siostra twierdzi, ze do szpitala trafiła w stanie krytycznym. – To bulwersująca sprawa. Z ludzkiego odruchu powinien jej pomóc – komentuje mecenas Patryk Graczyk. Jego kancelaria zajmuje się tą sprawą. – Takich wypadków w pracy jest wiele. Większość Ukraińców jednak wyjeżdża do domu. Nawet pracując na czarno, można starać się w sądzie o określenie stosunku pracy. Oni nie znają nawet swoich podstawowych praw. Boja się domagać umowy pracy czy też zapłaty za nadgodziny, a to jest nagminnie łamane. Z tego co obserwuję w Poznaniu, jest wielu pracowników z Ukrainy. Uważam, że powinna być akcja informacyjna, aby wiedzieli o przysługujących im prawach – dodaje prawnik.

On już wpłacił dla Oksany
Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie kobiety. Kancelaria jest w stałym kontakcie z Witoldem Horowskim, konsulem honorowym Ukrainy w Poznaniu.

Z cyklu: konkretna pomoc potrzebna. Opowiadałem wczoraj na antenie WTK o tragicznej sytuacji w jakiej znalazła się...

Opublikowany przez Witold Horowski na 10 lutego 2018
Graczyk zapewnia, że jest duży oddźwięk i zebrała się spora kwota. Wśród wpłacających był i Dima. – Na szczęście większość przedsiębiorców to dobrzy Polacy. niestety, trafiają się takie przypadki, jak mój czy Alony. Znalazłem nową pracę. Chcę zostać w Poznaniu, w Polsce – w mówi Dima Shutka w rozmowie z naTemat.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
0 0"Patologiczna sytuacja". O tym problemie bezpłodnych singielek w Polsce mówi świat
0 0Tusk opublikował poruszający film. Nagranie pokazuje jego najważniejsze osiągnięcia
0 0"Chyba to nie mój świat". Tyszkiewicz już rozczarował się pracą w Senacie
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
0 0Czy kobiecy sutek zgorszył Moneta? Wyprosili matkę, teraz się tłumaczą