Senator PiS zamieścił na Facebooku nazistowski film propagandowy o Żydach. "Tak nigdy nie wybrniemy z konfliktu"

Senator Waldemar Bonkowski zamieścił na swoim Facebooku nazistowski film propagandowy. Czy to ma być dowód na to, ze Żydzi są odpowiedzialni za Holokaust?
Senator Waldemar Bonkowski zamieścił na swoim Facebooku nazistowski film propagandowy. Czy to ma być dowód na to, ze Żydzi są odpowiedzialni za Holokaust? Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Senator PiS Waldemar Bonkowski zamieścił na swoim Facebooku nazistowski film propagandowy, pokazujący jak żydowscy policjanci z warszawskiego getta biją Żydów. Czy film, który ponad 70 lat temu miał pokazać Żydów w złym świetle, dziś dla senatora Bonkowskiego jest argumentem w dyskusji na temat odpowiedzialności za Holokaust?

"Jak Żyd Żyda gonił na śmierć" – taki komentarz można przeczytać pod filmem opublikowanym dziś na Facebooku przez senatora Waldemara Bonkowskiego. W dyskusji na temat odpowiedzialności za Holokaust, jaka toczy się od wielu dni w Polsce, mógłby to być koronny dowód na to, że Żydzi także nie byli bez winy i skazywali na śmierć swoich pobratymców. Problem w tym, że film jest fragmentem większej całości przygotowanej przez nazistowskie biuro propagandy, a jego celem było pokazanie Żydów w jak najgorszym świetle.
Najlepiej skomentował to jeden z internautów w komentarzu pod postem Bonkowskiego. W trakcie wojny naziści weszli z kamerą do getta i nagrali propagandowy film, w którym bestialstwo przypisują Żydom, by wybielić swoje zbrodnie. Co robią Polacy 75 lat później?Udostępniają to nagranie jako dowód żydowskiej kolaboracji"– napisał komentujący. Publikacja filmu nie spodobała się też jednemu z prawicowych dziennikarzy, Marcinowi Makowskiemu. Ten na Twitterze zauważa, że w ten sposób nigdy nie wybrniemy z konfliktu dyplomatycznego.
A ten jest poważny, odkąd parlament przegłosował, a prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN. Polska jest oskarżana przez Izrael o próby zafałszowywania, czy wręcz pisania historii Holokaustu na nowo. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim zapisów mówiących o penalizacji wypowiedzi przypisujących Polsce i Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie dokonywane na Żydach. Autorzy ustawy zdają się zapominać, iż obok takich postaci, jak Irena Sendlerowa byli też tacy, którzy wydawali Żydów na śmierć za pieniądze lub palili swoich sąsiadów, jak miało to miejsce w Jedwabnem. Najwięcej głosów krytycznych wobec nowej ustawy o IPN płynie z Izraela i Stanów Zjednoczonych.
Trwa ładowanie komentarzy...