Gdzie mieszka Mateusz Morawiecki? Liczba posiadłości premiera może zaskakiwać

Premier Mateusz Morawiecki posiada dwa domy oraz mieszkanie. Jednak na codzień mieszka z rodziną w domu będącym własnością jego żony.
Premier Mateusz Morawiecki posiada dwa domy oraz mieszkanie. Jednak na codzień mieszka z rodziną w domu będącym własnością jego żony. fot . Renata Dabrowska / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki jest uważany za najbogatszego szefa rządu w historii Polski. Posiada 2.5 mln zł oszczędności oraz akcje banku BZ WBK opiewające na kwotę bliską 5 mln zł. Nic więc dziwnego, że premier "urzęduje" w kilku posiadłościach.

Jak można wyczytać w oświadczeniu majątkowym, pierwszy z domów Mateusza Morawieckiego ma powierzchnię ok. 150 mkw i jest położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha z zabudowaniami gospodarczymi i letniskowymi. Drugi z nich ma powierzchnię 100 mkw na działce wielkości 3100 mkw. W 2016 roku premier rządu Prawa i Sprawiedliwości dokupił współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 mkw).

Na tym jednak się nie kończy. W skład majątku premiera znanego z imponujących zarobków wchodzi jeszcze mieszkanie o powierzchni 72 mkw, którego wartość rynkowa przekracza 540 tys. złotych. Morawiecki jest także współwłaścicielem domu w zabudowie szeregowej o powierzchni 180 mkw, który położony jest na działce o powierzchni ok. 400 mkw.

Dziennikarze "Faktu" zwrócili uwagę w 2016 roku, gdy Mateusz Morawiecki był jeszcze wicepremierem, że nie wpisał do swojego ówczesnego oświadczenia majątkowego domu, w którym mieszka razem z rodziną. Chodzi o 300-metrową willę na jednym z osiedli w centrum Warszawy. Dom ma cztery kondygnacje wykończone w wysokim standardzie oraz 400-metrowy ogród. Należy do żony premiera, Iwony. Na jego zakup zaciągnęła kredyt w banku BZ WBK. Zadłużyła się na 1,7 mln franków (wtedy ok. 3.6 mln zł) na 30 lat. Jego wartość wynosi ok. 5-6 mln zł.


W marcu 2018 roku tygodnik "Newsweek" opisał także, jak Mateusz Morawiecki przepisał część nieruchomości na swoją żonę Iwonę. Chodzi m.in. o wspomniany wyżej 300-metrowy dom w Warszawie, a także 3 lokale w zabytkowej, wrocławskiej kamienicy.

Astronomiczne zarobki
Mateusz Morawiecki nie mógłby sobie pozwolić na tego typu inwestycje, gdyby nie zarobki, jakie otrzymywał w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Portal Wynagrodzenia.pl prześledził swego czasu karierę Morawieckiego z lat 2004-2014 w BZ WBK. Wliczały się w nie zarówno lata bycia członkiem zarządu (2004-2007), jak i staż prezesa banku (2007-2015). Okazało się, że obecny premier uzyskał przez ten czas ok. 29 mln zł przychodu. Najlepsze lata dawały mu średnio 300 tys. zł zarobku miesięcznie. Odkąd został premierem, Morawiecki zarabia ok. 17 tys. zł miesięcznie brutto.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...