Ryszard Czarnecki wśród delegatów specjalnej misji na Słowację. Jedzie badać sprawę zabójstwa dziennikarza

Ryszard Czarnecki weźmie udział w specjalnej misji Parlamentu Eruopejskiego
Ryszard Czarnecki weźmie udział w specjalnej misji Parlamentu Eruopejskiego Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Na Słowacji swoje prace rozpoczyna specjalna misja Parlamentu Europejskiego powołana w związku z zabójstwem 27-letniego dziennikarza Jána Kuciaka. Wśród europosłów z kilku różnych grup politycznych w misji bierze udział – jako jedyny reprezentant Polski – Ryszard Czarnecki z frakcji konserwatystów.

Wysłannicy Parlamentu Europejskiego spotkają się z przedstawicielami władz na Słowacji – podaje RMF FM. Odbędą się rozmowy z premierem, prezydentem, ministrami sprawiedliwości, finansów i rolnictwa, a także z prokuratorem generalnym, szefem policji i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

– Będziemy spotykać z przedstawicielami różnych władz, zadamy szereg pytań i będziemy chcieli dowiedzieć się, jakie były okoliczności nie tylko samego mordu – jawnie politycznego – ale też szczegóły wydarzeń, które go poprzedziły – powiedział portalowi Niezależna Ryszard Czarnecki, pytany o główne zadania komisji.

Jakie były okoliczności śmierci Jána Kuciak?
Przypomnijmy, że dziennikarz Ján Kuciak zajmował się głównie tematyką oszustw podatkowych. Zabójstwo mogło być konsekwencją artykułów Kuciaka w słowackich mediach. Mężczyzna został zamordowany w miejscowości Veľká Mača niedaleko Trnawy, gdzie wraz z partnerką przebywał w rodzinnym domu.


Kuciak był dziennikarzem serwisu Aktuality.sk. Patrol policji odnalazł zwłoki jego i jego narzeczonej po tym, jak bliscy reportera zadzwonili na komisariat i poinformowali, że nie można skontaktować się ani z Jánem, ani z jego dziewczyną. Śmierć Kuciaka odbiła się szerokim echem na Słowacji, ale i w innych krajach, w tym Polsce.

Ostatnio pojawiły się informacje, że przed śmiercią reporter i jego narzeczona mogli być torturowani. Słowacka policja powiadomiła, że reporter zmarł od strzału w klatkę piersiową, a jego dziewczyna w wyniku odniesionych ran głowy.

Zdjęcia, które wykonali policjanci, pokazują, że Kuciak ma na twarzy sińce, a dodatkowy siniak występuje na podbródku. Możliwe, że powstały one właśnie w wyniku uderzeń lub po prostu spoczywania ciała przez kilka dni w tej samej pozycji. Partnerka dziennikarza miała złamany nos. I w tym wypadku trudno ocenić, czy doszło do uderzenia, czy złamanie nastąpiło wskutek upadku po oddaniu strzału.

źródło: rmf24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...