Błaszczak nagrał film na 19. rocznicę wejścia Polski do NATO. Przez 2 minuty pokazał kwintesencję myślenia PiS

Mariusz Błaszczak wygłosił przesłanie na 19. rocznicę wejścia Polski do NATO.
Mariusz Błaszczak wygłosił przesłanie na 19. rocznicę wejścia Polski do NATO. Kadr z kanału YouTube Ministerstwo Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak nagrał film na 19. rocznicę dołączenia Polski do NATO, który został opublikowany na witrynie MON. W swoim przemówieniu mówił o roli kraju w działaniach na rzecz globalnego i regionalnego bezpieczeństwa, a także pozycji Polski w strukturach sojuszu. Minister Obrony Narodowej nie powiedział jednak ani słowa o wpływie Bronisława Geremka, Jerzego Buzka i Aleksandra Kwaśniewskiego na wejście Polski do Paktu.

– W naszym kalendarzu mamy wiele dat ważnych dla historii Polski. Jedną z nich jest 12 marca. To dzień, w którym w 1999 roku Rzeczpospolita Polska została oficjalnie przyjęta w poczet państw tworzących organizację traktatu północnoatlantyckiego, czyli NATO – tak rozpoczął swoje przemówienie minister obrony narodowej. – 19 lat członkostwa zbudowało w nas poczucie bezpieczeństwa i bliskiej współpracy z sojusznikami – dodał Błaszczak.
W 19. rocznicę wstąpienia Polski w szeregi NATO Mariusz Błaszczak mówił również o roli Polski w kształtowaniu bezpieczeństwa na poziomie regionalnym i globalnym, a także o jej znaczeniu w strukturach organizacyjnych Paktu Północnoatlantyckiego.

– Nasz kraj ma silną pozycję w NATO. Obecność polskich żołnierzy w misjach zagranicznych prowadzonych pod flagą sojuszu jest wyraźnym sygnałem, że troszczymy się o bezpieczeństwo w wymiarze regionalnym i globalnym. Polskie samoloty pod niebem Iraku, państw bałtyckich, okręty operujące na morzach, czy kontyngenty wojskowe to nasz realny wkład w bezpieczeństwo świata. Udzielając gościny sojusznikom z NATO, sami angażujemy się w działania na rzecz bezpieczeństwa zarówno na wschodniej, jak i południowej flance – podkreślał minister.

Mariusz Błaszczak nie zapomniał podziękować "tym, którzy przyczyniają się do wzmocnienia organizacji". – Dziś myśląc o NATO, pamiętajmy że jesteśmy jego ważną częścią. W dniu rocznicy dziękuję tym, którzy przyczyniają się do wzmocnienia tej organizacji. Nam wszystkim życzę, by sojusz się umacniał, bo silny Sojusz to bezpieczna Polska – podkreślał szef resortu obrony narodowej.


Czegoś zabrakło? Skoro to już 19. rocznica, to można było wspomnieć o tych, dzięki którym w NATO jesteśmy. Błaszczak przemilczał jednak wątek Geremka, Buzka, czy Kwaśniewskiego, którzy przed niemal dwiema dekadami uczestniczyli w hołubionym przez ministra wydarzeniu.
19 lat temu, 12 marca 1999 roku minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek złożył na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Sojuszu.

Cztery dni później w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, ówczesny premier Polski Jerzy Buzek u boku Sekretarza Generalnego NATO Javiera Solany uczestniczył w podniesieniu flag nowych członków Paktu Północnoatlantyckiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...