Ale wpadka na posiedzeniu komisji ds. Amber Gold! To nigdy nie powinno zostać ujawnione

Na posiedzeniu komisji śledczej ds. Amber Gold ujawniono głos agenta ABW.
Na posiedzeniu komisji śledczej ds. Amber Gold ujawniono głos agenta ABW. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To się nie miało prawa zdarzyć, a jednak... Na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. afery Amber Gold miał dziś zeznawać świadek oznaczony jedynie: "świadek nr 10". Wszelkie dane osoby zeznającej – wizerunek, głos – miały pozostać tajne. Już na początku jednak okazało się, że doszło do jakiejś technicznej pomyłki i wszyscy usłyszeli głos świadka, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Na razie nie wiadomo, dlaczego nie zadziałało urządzenie zniekształcające głos. Wiadomo, że "świadek nr 10", agent ABW, miał być przesłuchiwany tak, by jego identyfikacja była niemożliwa. Gdy posłowie usłyszeli naturalny, niezniekształcony głos świadka, byli kompletnie zaskoczeni.

– Ja sobie nie wyobrażam, żebyśmy działali na szkodę interesu publicznego poprzez ujawnienie głosu i wizerunku tej osoby. Zostało to niestety źle technicznie przygotowane dzisiaj i wszyscy słyszeli głos pani funkcjonariusz i ten głos jest już dostępny w obiegu – ubolewał poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.
Mecenas świadka apelował o przerwanie przesłuchania, gdyż kontynuacja oznaczałaby zdekonspirowanie świadka. Przewodnicząca Małgorzata Wasserman odpowiadała, że jest to jeden z najważniejszych świadków i jego nieprzesłuchanie "nie wchodzi w rachubę". Ogłoszono jednak przerwę i po niej zdecydowano, że dalsze przesłuchania zostaną odłożone na później, prawdopodobnie na 9 kwietnia. Szefowa komisji podkreśliła, że to nie po stronie Sejmu leży wina za techniczną wpadkę. Wyjaśniła, że to właśnie ABW odpowiada za techniczną stronę anonimizacji świadków.

W ostatnich miesiącach wpadek na posiedzeniach komisji ds. Amber Gold jest jakby mniej. Być może to za sprawą nieobecności posła Marka Suskiego. W grudniu 2017 został on odwołany, bo trafił do rządu. W komisji zastąpił go poseł Wojciech Zubowski.

źródło: tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...