Duda zapowiada wysłanie więcej żołnierzy do Afganistanu. Za rządów PO wycofywaliśmy stamtąd wojsko

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwiększenie kontyngentu polskich wojsk w Afganistanie.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwiększenie kontyngentu polskich wojsk w Afganistanie. Fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Ta wojna trwa od lat i jej końca nie widać. Wycofanie polskich żołnierzy z Afganistanu zapowiadał jeszcze prezydent Bronisław Komorowski. Ostatecznie skończyło się na przekształceniu misji wyłącznie w doradczą i pozostawieniu tam ok. 100 wojskowych. Dziś w Afganistanie jest ponad 200 polskich żołnierzy, a na tym się nie skończy. Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Afganistanie ogłosił chęć zwiększenia polskiego kontyngentu o kolejnych 50 żołnierzy.

Wojna w Afganistanie trwa - można odnieść takie wrażenie - niemal od zawsze. W tej górzystej krainie nie poradziła sobie armia brytyjska, sromotną klęskę poniosła armia Związku Radzieckiego, a teraz od lat walczą z talibską partyzantką wojska NATO. W misji stabilizacyjnej biorą udział też odziały polskie, charakter misji określany jest jako doradczo-szkoleniowy. Pierwszy oddział saperów pojawił się w Afganistanie jeszcze w roku 2001, a regularne oddziały wojskowe w 2006. Od tej pory Afganistan jest polem walki polskich żołnierzy, z których nie wszystkim udało się wrócić do domu. Do grudnia 2014 roku, kiedy oficjalnie zakończyła się polska misja bojowa, zginęło 45 Polaków.

W 2015 roku zaczęła się misja "Resolute Support". W założeniu pomniejszony kontyngent polskich żołnierzymiał się skupić jedynie na szkoleniu afgańskich służb, zwłaszcza wojska i policji. Początkowo w Afganistanie w ramach tej misji służyło 120 polskich żołnierzy, głównie z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, ale w skład kontyngentu wchodzą również pododdziały z 11. pułku artylerii z Węgorzewa, 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, 1. Bazy Lotniczej Wojsk Lądowych z Inowrocławia, a także lekarze, logistycy i żołnierze Wojsk Specjalnych.

W czerwcu 2016 roku, czyli już po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych i wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich, zwiększono polski kontyngent do 250 żołnierzy. Teraz Andrzej Duda, który wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem przebywa w bazie Bagram, zapowiedział, że do końca roku w Afganistanie będzie 300 polskich żołnierzy.


– Nasi żołnierze cały czas są tutaj potrzebni i dlatego obiecywaliśmy dzisiaj gen. Nicholsonowi, że nie zamierzamy wycofywać naszych żołnierzy, bo misja musi trwać dalej aż do skutku, kiedy armia afgańska sama będzie mogła przejąć wszystkie obowiązki – przemówił prezydent do polskich żołnierzy w Bagram.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...