Przyznano Gwiazdki Michelin na 2018 rok. Jakie restauracje wyróżniono tym razem z Polski?

Atelier Amaro po raz szósty z rzędu zostało wyróżnione symbolem Gwiazdki Michelin.
Atelier Amaro po raz szósty z rzędu zostało wyróżnione symbolem Gwiazdki Michelin. Fot . Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
W Budapeszcie odbyła się najnowsza edycja przewodnika Michelin Main Cities of Europe. Rankingowe gwiazdki otrzymały dwie warszawskie restauracje, ale na tym wyróżnienia się nie skończyły, bowiem jeszcze kilka innych miejsc ze stolicy oraz Krakowa dostało w katalogu Michelin symbol Bib Gourmant.

W najnowszej edycji słynnego czerwonego przewodnika Gwiazdkę Michelin po raz szósty z rzędu zdobyła restauracja Atelier Amaro, którą prowadzi Wojciech Modesta Amaro. Drugą restauracją, której przypadł ten zaszczyt okazało się Senses prowadzone przez Andrea Camastrę. Lokal otrzymał ją trzeci rok z rzędu.

Kto jeszcze trafił do katalogu Michelin?
Na tym się jednak wyróżnienia nie skończyły. Symbol Bib Gourmand otrzymały z Warszawy AleWino, Butchery and Wine, Kieliszki na Próźnej, Dyletanci, Kieliszki na Hożej, Mokotowska 69. Jeśli chodzi o krakowskie lokale to wyróżniono Karakter, Albertina Restaurant & Wine, Leonardo oraz Zazie. Symbol Sztućce dostały warszawskie Amber Room, Atelier Amaro, Senses, Belvedere, Bistro de Paris i Platter by Okrasa. Z Krakowa są to Copernicus i Trzy Rybki.

Prestiżowe wyróżnienia
Gwiazdka Michelin od wielu lat jest uznawana za największe wyróżnienie sztuki kulinarnej na świecie. Dla właścicieli restauracji, która zostanie uwzględnienia w przewodniku, to przede wszystkim ogromne podniesienie prestiżu i rozpoznawalności na całym świecie. Wszystko zależy od decyzji inspektorów Michelin, którzy opiniują i wydają rekomendacje. Ich wizyty są zawsze niezapowiedziane, co pozwala zapewnić najwyższą wiarygodność oraz jak największy obiektywizm w ocenie.

All set #heartmade #atelierAmaro*

Post udostępniony przez Wojciech Amaro (@modest9amaro)

W przewodniku Michelin restauracje otrzymują trzy symbole. Najważniejszym są Gwiazdki Michelin, które przyznaje się za walory smakowe potraw. Skala waha się od jednej do trzech gwiazdek. Jedna gwiazdka oznacza, że dana restauracja jest bardzo dobra w swojej kategorii, dwie to znakomita kuchnia warta odwiedzenia, zaś trzy to wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży.


Dalej są Sztućce (Łyżka i Widelec), które daje się za jakość obsługi, wystrój i atmosferę lokalu (skala od jednego do pięciu sztućców). Jest jeszcze symbol Bib Gourmand, czyli stosunek jakości do ceny.
Trwa ładowanie komentarzy...