PILNE Nurkowie odnaleźli w jeziorze ciało Piotra Staraka

Więckiewicz i Stramowski na tropie zbrodni katyńskiej. Reżyser filmu to wnuk zamordowanego oficera

"Katyń - Ostatni świadek" to thriller historyczny w reż. Piotra Szkopiaka. Na ekranie zobaczymy m. in. Piotra Stramowskiego i Roberta Więckiewicza
"Katyń - Ostatni świadek" to thriller historyczny w reż. Piotra Szkopiaka. Na ekranie zobaczymy m. in. Piotra Stramowskiego i Roberta Więckiewicza Fot. Joe de Kadt©The Last Witness Film 2017
Brytyjski dziennikarz marzący o sławie trafia na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza. Po nitce do kłębka dociera do informacji o wielkiej zbrodni w Katyniu. Jego śledztwo wpłynie na losy powojennej Europy. "Katyń - Ostatni świadek" to thriller historyczny z międzynarodową obsadą, który wejdzie do kin już w maju.


Pierwszy klaps na planie filmu padł 13 listopada 2016 roku w Wielkiej Brytanii. W rolę dziennikarza, który odkrywa dla zachodniego świata przerażającą prawdę o popełnionym przez Sowietów mordzie w 1940 roku, wcielił się Alex Pettyfer, którego możemy znać z filmów akcji i romantycznych.

U jego boku pojawi się tytułowy świadek zbrodni katyńskiej Michał Łoboda czyli Robert Więckiewicz, a jego przyjaciela Andrzeja Nowaka zagra "Majami" z produkcji Patryka Vegi - Piotr Stramowski. W filmie zobaczymy też... Dumbledora z "Harry'ego Pottera" czyli Michaela Gambona oraz aktorkę znaną z serialu "Westworld" - Talulah Riley. "Katyń - Ostatni świadek" reżyseruje mieszkający w Anglii Piotr Szkopiak, z którym miałem okazję porozmawiać.


W ostatnim czasie powstaje dużo kontrowersyjnych filmów podejmujących trudne wątki historyczne - "Ida", "Pokłosie", "Wołyń". Rosjanie kręcą też "Sobibór". Takim też będzie pana "Katyń". Skąd takie zainteresowanie reżyserów?

Wracamy do II wojny światowej, bo nowa generacja całkiem inaczej patrzy na tą historię. Scenariusz do filmu napisałem w 2001 roku i myślałem, że się zestarzeje. Tymczasem , jest teraz bardziej ważny niż ponad 15 lat. Z drugiej strony młodsze pokolenie nie zna dobrze historii, a tym bardziej opowiedzianej od strony brytyjskiej. Dlaczego Polacy znaleźli się na Wyspach i nie wrócili do ojczyzny? Nie wiedzą, że Brytyjczycy znali prawdę o Katyniu, ale ją ukrywali. W filmie chcę pokazać nie tylko polską, ale i angielską historię, która jeszcze nie gościła na ekranie.

Brytyjczycy nie będą oburzeni, że ujawni pan światu kolejną niewygodną prawdę?

Trudno powiedzieć, ale oni też muszą o tym rozmawiać, bo ta historia nie jest skończona. Poza tym czemu mieliby się oburzać na prawdę?
Pański dziadek został zamordowany przez NKWD w Katyniu...

Tak, był jednym z oficerów, których rozstrzelano. Jego ciało zostało znalezione w Charkowie. Dopiero w 1990 roku moja mama, a jego córka, dowiedziała się, gdzie on jest, i że zrobili to Sowieci. W końcu Gorbaczow się przyznał i podali informacje o pozostałych grobach w m. in. Miednoje i Charkowie, a nie tylko w Katyniu. Moja mama została wywieziona przez Sowietów do Rosji i bała się wracać do kraju.


To, że ma pan żal do Rosjan jest jasną sprawą, ale pewnie do Brytyjczyków też, skoro nie powiedzieli światu o tej masowej zbrodni?

Cała rodzina ma żal, a zwłaszcza moja mama, która całe życie żyła nie wiedząc co się stało z jej ojcem. Wszyscy Polacy żyli w takiej nieświadomości, a o Katyniu nie można było przez tyle lat mówić. To był wielki szok, gdy prawda wyszła na jaw. "Katyń" Andrzeja Wajdy był pokazany z polskiego punktu widzenia, choć też nigdy nie myślałem, że taki film kiedykolwiek powstanie. Dlatego nakręciłem własny, bo ta historia wciąż jest nie dopowiedziana.

Jak się panu pracowało z tak międzynarodową obsadą?

Dla mnie to było coś fantastycznego. Polscy aktorzy byli pełni entuzjazmu i bardzo chcieli w nim zagrać. Brytyjczycy, zwłaszcza ci młodzi, nie znali zbrodni katyńskiej, ale również niezwykle ich interesowała. Zwłaszcza Alex - wciągnął się w tę historię, tak jak i dziennikarz, którego gra.

"Katyń - Ostatni świadek" będzie inny niż polskie dramaty, bo nakręciłem mroczny thriller. Wciągający, w którym nie wiadomo co za chwilę się wydarzy. To będzie fabuła, a nie kolejny dokument historyczny o tej okrutnej zbrodni.
Kinowa premiera filmu "Katyń - Ostatni świadek" 11 maja 2018 roku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Film
Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA PIEBIAKA

0 0#PiebiakGate to już zbyt wiele. Zbigniewie Ziobro, czas podać się do dymisji!
0 0O co chodzi w aferze z "Emilią" i Piebiakiem? Trzy najbardziej szokujące wątki
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"