Tak teraz wygląda informacja publiczna. Zbigniew Ziobro w odpowiedzi na pytanie o KRS przesyła... puste kartki

Nie tak powinna wyglądać odpowiedź w trybie informacji publicznej.
Nie tak powinna wyglądać odpowiedź w trybie informacji publicznej. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta, twitter.com/TomaszSkory
Batalia o ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS trwa od wielu tygodni. Jednym z domagających się udzielenia informacji publicznej było Forum Obywatelskiego Rozwoju. Odpowiedź nadeszła, ale jej treść wprawia w zdumienie. Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało... puste kartki.


Starania o ujawnienie osób, które poparły kandydatury do nowej Krajowej Rady Sądownictwa trwały od kilku tygodni, a informacji domagało się nie tylko FOR, ale także partie opozycyjne i środowiska prawnicze. Marszałek Sejmu wraz z resortem sprawiedliwości konsekwentnie jednak odmawiał ujawnienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Powoływał się na obowiązującą od początku tego roku ustawę o KRS, która przewidywała podanie do publicznej wiadomości informacji o kandydatach, lecz z wyłączeniem załączników. Listy poparcia są właśnie jednym z załączników.

Jednak kiedy odpowiedź wreszcie nadeszła, nie dowiedzieliśmy się niczego. Pismo wysłane przez biuro marszałka Sejmu, które stworzono w resorcie sprawiedliwości to... zbiór prawie pustych kartek. Wszystkie istotne dane zostały z nich usunięte. "Niektóre dokumenty zostały poddane koniecznej anonimizacji" – zastrzegł na wstępie zastępca dyrektora Biura Ministra Sprawiedliwości Rafał Drzewiecki. I właśnie to spowodowało prawie kompletne wyczyszczenie odpowiedzi.
FOR zapowiedziało, że o prawdziwe ujawnienie popierających kandydatów do KRS będzie walczyć w sądzie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...