To kolejny dowód, że nowa KRS będzie przyczółkiem dla znajomych Zbigniewa Ziobry. Eksperci FOR pokazali szczegółową mapę

Forum Obywatelskiego Rozwoju przedstawiło mapę powiązań kandydatów do KRS, nowych prezesów sądów i ministra Zbigniewa Ziobro.
Forum Obywatelskiego Rozwoju przedstawiło mapę powiązań kandydatów do KRS, nowych prezesów sądów i ministra Zbigniewa Ziobro. Fot. Jakub Porzycki/Agencja Gazeta
Niestety potwierdzają się obawy ekspertów i polityków opozycji, którzy twierdzili, że reforma Krajowej Rady Sądownictwa to po prostu sposób na wprowadzenie tam ludzi związanych z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro. Niepokojącą interaktywną mapę tych powiązań opublikowało właśnie Forum Obywatelskiego Rozwoju.


Coraz więcej wiadomo o kandydatach do nowej, "zreformowanej" Krajowej Rady Sądownictwa. Przypomnijmy, nowelizacja ustawy o KRS weszła w życie w połowie stycznia i wbrew konstytucji przerywa kadencję 15 członków Rady. Nowych sędziów – inaczej niż poprzednio – wybierają już nie sędziowie, ale Sejm. Co jest naruszeniem wszelkich europejskich standardów. Pomimo apeli środowisk sędziowskich o niekandydowanie do nowej KRS, znalazło się 18 "śmiałków", którzy chcą się podjąć tego zdania.

Teraz dzięki ekspertom z Forum Obywatelskiego Rozwoju, możemy podejrzeć wszystkie powiązania między ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro a kandydatami i ich pełnomocnikami. A jest tego naprawdę dużo.
Głośny jest przykład choćby Dagmary Pawełczyk-Woickiej, która jest szkolną koleżanką Zbigniewa Ziobry i bliską współpracowniczką wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Na początku roku w oparach skandalu i sprzeciwu sędziów została prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Zgłosił ją Dariusz Pawłyszcze, który pracuje w jednym z departamentów w Ministerstwie Sprawiedliwości i jest... jej życiowym partnerem.

Nadal trwa "weryfikacja" kandydatów, która została objęta tajemnicą. O kandydatach, ich dorobku i przeszłości dowiadujemy się z dużym opóźnieniem, mimo zapowiadanej kilka miesięcy temu pełnej transparentności i udziale obywateli w proponowaniu kandydatów do KRS-u.


Interaktywną mapę FOR można zobaczyć tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...