Sondaż inny niż wszystkie. Badanie rządowej fundacji poprawi humor Kaczyńskiemu

Według wskazań CBOS, PiS praktycznie odzyskało poparcie z  czasów swoich najepszych wyników.
Według wskazań CBOS, PiS praktycznie odzyskało poparcie z czasów swoich najepszych wyników. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość zalicza potężne spadki notowań, odkąd opinia publiczna dowiedziała się o skali nagród, na które poszły pieniądze z publicznych środków. Jednak na koniec tygodnia spływają niespodziewanie dobre wieści dla rządzącej partii, bo okazuje się że poparcie dla niej... znów jest blisko sondażowych rekordów sprzed kilku miesięcy. Tak przynajmniej wynika z badania ośrodka, nad którym ustawowy nadzór sprawuje premier.

Trudno przypuszczać, by taki efekt miała deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o obcięciu posłom pensji o 20 proc. czy oddaniu nagród przez ministrów na rzecz fundacji Caritas. Jednak liczby podane przez CBOS działają na wyobraźnię: Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 46 proc. poparcia, a Platforma Obywatelska na niemal trzy razy mniej, bo tylko 16 proc.

Zaskakująco niskie są wyniki kolejnych partii. SLD balansuje nad progiem wyborczym, uzyskując 6 proc. głosów badanych, tuż za lewicą jest Kukiz'15 (5 proc.) Do Sejmu nie weszłaby Nowoczesna, na którą chce głosować zaledwie 4 proc. respondentów. PSL może liczyć na 3 proc. poparcia, Partia Wolność na 2 proc., a Partia Razem tylko na 1 proc.
Przypomnijmy, gdy na jaw wyszły nagrody od Beaty Szydło, poparcie dla PiS spadło według sondażu dla Faktów TVN24 aż o 12 proc. Tąpnięcie pokazują też badania przeprowadzane przed wyborami samorządowymi. Rafał Trzaskowski jest murowanym faworytem wyborów na prezydenta Warszawy, a liczba sejmików wojewódzkich, w których partia Kaczyńskiego mogłaby liczyć na samodzielną większość, gwałtownie spada.

Warto też wspomnieć, że CBOS od innych pracowni badawczych odróżniają nie tylko przedstawiane wyniki. To nie zwykła firma, a rządowa fundacja, która do życia została powołana w środku stanu wojennego przez płk. Stanisława Kwiatkowskiego, czyli jednego z najbliższych doradców gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Działa ona na mocy ustawy o fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej, według której podlega nadzorowi premiera.


źródło: CBOS
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...