Gowin nie chciał, ale posłuchał Kaczyńskiego ws. oddania nagród. Caritas: wpływają pierwsze darowizny

Jarosław Gowin pierwotnie miał przekazać swoją nagrodę na rzecz swojej partii.
Jarosław Gowin pierwotnie miał przekazać swoją nagrodę na rzecz swojej partii. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Poseł PO Krzysztof Brejza w swoim najnowszym wpisie na Twitterze zwrócił uwagę na zmianę zdana ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin początkowo przyznaną mu przez Beatę Szydło finansową nagrodę zamierzał przeznaczyć na cele partyjne. W końcu wpłaty dokonał zgodnie z poleceniem prezesa PiS. Caritas Polska kilka godzin po Konwencji Prawa i Sprawiedliwości potwierdziła, że na konto organizacji wpłynęły pierwsze pieniądze od członków rządu.

"Wpierw min. Gowin zapowiadał, że przeznaczy kasę z pseudonagród na swoją partię. Teraz twierdzi, że 'ZDECYDOWAŁ SIĘ' przelać na Caritas. Co dalej.. Jedno jest pewne - zwrot świadczenia nienależnego - tylko do budżetu państwa!" – napisał poseł Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.
Cała sprawa związana jest rzecz jasna z odpowiedzią na interpelację Brejzy ws. nagród przyznanych członkom Rady Ministrów. Rozpętała się wielka awantura, bowiem okazało się, że była premier Beata Szydło przyznała gigantyczne nagrody ministrom, a także sekretarzom stanu za 2017 rok. Jarosław Gowin otrzymał ponad 65 tys. zł. Jeszcze na początku marca mówił, że pieniądze przekaże na działalność swojej partii Porozumienie. Wszystko zmieniło się po tym, jak w zeszłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński oznajmił, że nagrody zostaną przekazane do połowy maja do Caritas .

Po konwencji PiS pojawiły się jednak pewne wątpliwości, czy faktycznie ministrowie mają wpłacać pieniądze na Caritas. W sobotnim wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego pojawiła się sugestia, że środki trafią gdzie indziej. "Projekt ustawy o obniżeniu zarobków poselskich jest już w sejmie, już jest złożony, będą zwrócone nagrody, choć być może przyjmiemy nieco inną formułę– nie co do zwrotu, tylko do celów tego zwrotu" – mówił prezes PiS.

Caritas potwierdza przelewy
Jednak kilka godzin po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego Caritas Polska umieścił wpis na swoim Twitterze, w którym potwierdził, że doszły pierwsze przelewy. "Informujemy, że na konto Caritas Polska wpływają pierwsze darowizny od członków rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Wszystkie środki zostaną przekazane na programy 'Tornister Pełen Uśmiechów' oraz 'Skrzydła'" – czytamy.
Trwa ładowanie komentarzy...