Sprzedaż przedmiotów na Allegro. W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Osoby, które sprzedają regularnie na Allegro, ale nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą narazić się na poważne kary.
Osoby, które sprzedają regularnie na Allegro, ale nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą narazić się na poważne kary. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Sprzedaż na Allegro to świetny sposób dla przedsiębiorców, aby promować swoją markę, zdobyć nowych klientów, a nawet skierować ich na swoją stronę internetową. Są też ludzie, którzy nie prowadzą własnej działalności, ale sprzedają różne rzeczy na Allegro. Jest kilka warunków, które należy spełnić, aby nie płacić podatku od sprzedaży.

Ludzie w internecie potrafią handlować wszystkim, czym się da. Jednak nie każdy wie, czy i kiedy trzeba zapłacić podatek. Głównym rozgraniczeniem w przypadku płacenia podatku od sprzedaży na Allegro jest kwestia tego, czy dana osoba dokonywała jej jako osoba prywatna, czy na zasadzie działalności gospodarczej. Te osoby, które prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą opartą o handel towarami przez internet, naturalnie podlegają obowiązkowi płacenia podatku dochodowego i podatku VAT.

Osoby prywatne
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób prywatnych. Aby nie płacić podatku za sprzedaż na Allegro, przede wszystkim dana osoba nie może działać w sposób ciągły i dla celów zarobkowych. W tym wypadku chodzi po prostu o kupowanie towaru, który ma regularnie przynosić korzyść finansową. Stąd dobrze mieć potwierdzenie tego, że wystawia się przedmioty na Allegro co jakiś czas i nie jest to dla danej osoby stały zarobek. Urząd skarbowy co raz częściej występuje o dane do Allegro, które ma obowiązek podać wszystkie transakcje do 6 lat wstecz.

Jeżeli osoba sprzedająca zdecydowała się na wystawienie towaru, który posiada dłużej niż 6 miesięcy, to wtedy nie będzie mowy w świetle prawa o źródło przychodu, co pozwoli uchylić się od konieczności zapłacenia podatku. Rzecz jasna fundamentalną sprawą jest udowodnienie, że sprzedawany towar jest starszy niż pół roku. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie paragonów, które udowodnią ten stan rzeczy.


Podatku osoba prywatna nie zapłaci także w momencie, gdy jej zyski ze sprzedaży przedmiotów na Allegro nie przekroczą w ciągu roku kwoty 3091 zł. Jest to kwota wolna od podatku. Zatem, jeżeli ktoś przez rok uzyska kwotę mniejszą od powyższej i nie ma żadnego innego dochodu, to wtedy nie zapłaci podatku.

Niezgłoszona działalność gospodarcza
Warto wiedzieć, że osoby, które handlują w sposób ciągły i zorganizowany, uzyskując z tego nawet nieduży dochód, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej powinny rozważyć konieczność założenia firmy. Jeśli tego nie zrobią, to urząd skarbowy oraz ZUS mogą nałożyć poważne kary. Jedną z nich jest grzywna, a w poważniejszym przypadku uchylania się od zapłacenia podatku, w tym nawet kara pozbawienia wolności. Prowadzenie działalności gospodarczej na Allegro bez zgłoszenia do właściwego organu grozi postępowaniem karno-skarbowym oraz naliczeniem podatków według tego, co uzna urząd skarbowy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...