Cenckiewicz wytknął dużą wpadkę PiS. Rząd całkowicie zlekceważył rocznicę historyczną

Sławomir Cenckiewicz ze smutkiem zauważył na Twitterze, że na obchodach rocznicy założenia WZZ Wybrzeże zabrakło przedstawicieli władz.
Sławomir Cenckiewicz ze smutkiem zauważył na Twitterze, że na obchodach rocznicy założenia WZZ Wybrzeże zabrakło przedstawicieli władz. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
40 lat temu zakładano Wolne Związki Zawodowe Wybrzeże. I choć obecne władze bardzo chętnie odwołują się do korzeni solidarnościowych, to na obchodach zabrakło przedstawicieli władz i kombatantów. W bardzo krytycznym tonie skomentował to historyk Sławomir Cenckiewicz.

"Dobrze, że jest IPN" – przekonuje na Twitterze Sławomir Cenckiewicz. Były szef Centralnego Archiwum Wojskowego i historyk IPN z przykrością zauważył brak przedstawicieli władz i środowisk kombatanckich na uroczystości 40-lecia powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeże. Wtórują mu internauci, którzy zauważają z ironią, że swego rodzaju hipokryzją jest powoływanie się na etos solidarności, gdy zapomina się o takich rocznicach.
WZZ Wybrzeże powstały 29 kwietnia 1978 roku, działały niezależnie od państwa, stawały w obronie praw robotniczych i obywatelskich. Celem działalności było odzyskanie prawa do demokratycznego kierowania przez społeczeństwo państwem. W skład komitetu założycielskiego wchodzili Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski i Antoni Sokołowski.

Aktywnymi działaczami byli też Bogdan Borusewicz, Joanna Duda-Gwiazda, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Bogdan Lis. Osoby należące do WZZ Wybrzeża tworzyły później NSZZ "Solidarność".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna".[/b] Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna". Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Zachód rezygnuje z diesli. [b]Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Zachód rezygnuje z diesli. Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.