Sejmowi prawnicy ocenili projekt "Zatrzymaj aborcję". Kaja Godek nie będzie zadowolona

Biuro Analiz Sejmowych zwraca uwagę, że przyjęcie projektu "Zatrzymaj aborcję" może pogłębić podział w społeczeństwie.
Biuro Analiz Sejmowych zwraca uwagę, że przyjęcie projektu "Zatrzymaj aborcję" może pogłębić podział w społeczeństwie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję" od samego początku budzi ogromne kontrowersje i jego pozytywne zaopiniowanie przez Sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka 19 marca tego roku przyczyniło się do masowego protestu, który odbył się 4 dni później w większych miastach w Polsce. Teraz Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, w której wyraźnie wskazuje, że przyjęcie projektu przez PiS będzie mocno nierozważnym krokiem. Dla partii rządzącej ta analiza BAS może być zaś wygodną furtką, by wycofać się z poparcia dla dokumentu.


Projekt "Zatrzymaj aborcję" znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Według Biura Analiz Sejmowych przyjęcie dokumentu "może stymulować proceder nielegalnych aborcji, którego skala nie jest w Polsce w wiarygodny sposób badana". Co więcej, prawnicy zwracają uwagę też na to, że może pociągnąć za sobą większe wydatki na opiekę nad ciężarnymi oraz ciężko chorymi noworodkami.

Prawnicy z Biura Analiz Sejmowych wskazują przede wszystkim na fakt, że jeżeli rząd zdecyduje się na zaakceptowanie zmian w prawie o aborcji, to może dojść do głębokiego podziału w społeczeństwie. "Poparcie dla projektu wyrażane przez rządzących może sprawić, że mniejszość popierająca zaostrzenie przepisów aborcyjnych uzyska pełną legitymizację do decydowania w tej kwestii; może to wywołać zniechęcenie społeczeństwa do polityki, która nie reprezentuje woli większości, a jedynie grono aktywistów bardziej zdeterminowanych w walce o realizację wyznawanych przez siebie wartości" – napisano w opinii o projekcie.

Wspomniano również, że "Zatrzymaj aborcję" może mieć też traumatyczny wpływ na kobiety. "Przymus kontynuacji ciąży", jak pisze BAS, może "powodować traumę i dodatkowe cierpienie kobiety; następuje w ten sposób przeniesie decyzyjności o podtrzymywaniu życia na etap po porodzie, a środowisko lekarskie jest angażowane w ratowanie/uporczywe podtrzymywanie źle rokujących przypadków".


Projekt i protesty
Przypomnijmy, że obywatelska inicjatywa ustawodawcza "Zatrzymaj aborcję", której inicjatorką jest Kaja Godek, została przedstawiona polskim biskupom w czerwcu 2017 roku na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem. Od razu uzyskała poparcie. 14 marca biskupi apelowali podczas kolejnego zebrania o "niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim 'Zatrzymaj aborcję'".

Już dzień później "nastąpiła zmiana porządku dziennego" i projekt trafił pod obrady Sejmu 19 marca. Z tego powodu w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku oraz w wielu innych większych i mniejszych miastach Polski odbyły się 23 marca protesty w ramach "Czarnego piątku". Obecnie projekt utknął w pracach komisji.

źródło: "tokfm.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

JEST WEEKEND!

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
dad:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
0 0Polacy nie potrafią wycenić ani własnej, ani cudzej pracy. Wyżej od człowieka cenimy maszynę
POLECAMY 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces