Posłowie PiS bojkotują Dudę. Chodzi o jego pomysł z referendum i "stare żale" z ustawą degradacyjną

Prezydent Andrzej Duda nie może zbytnio liczyć na wsparcie swoich kolegów z byłej partii w sprawie referendum konsultacyjnego dot. zmian w konstytucji.
Prezydent Andrzej Duda nie może zbytnio liczyć na wsparcie swoich kolegów z byłej partii w sprawie referendum konsultacyjnego dot. zmian w konstytucji. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Andrzej Duda chce zmienić konstytucję. Dlatego też w czwartek ogłosił listę pytań, które pojawią się w jego referendum konsultacyjnym w tej sprawie. Według ustaleń Wirtualnej Polski plany prezydenta nie podobają się jego kolegom z partii, którzy uważają go za "zdrajcę" i bojkotują wszystkie imprezy organizowane przez Dudę. Ostatnio przyłączyli się do nich posłowie Kukiz'15.

W czwartek po południu Andrzej Duda przedstawił propozycje pytań, które pojawią się w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w konstytucji. – Uważałem, że w referendum ws. konstytucji nie powinno być więcej niż 10 pytań, obecny projekt to 15 pytań – powiedział prezydent. Niektóre z nich wzbudziły już bardzo duże kontrowersje wśród dziennikarzy i ekonomistów. Na przykład te o 500+, czy wiek emerytalny.

Ale plany prezydenta nie są entuzjastycznie przyjmowane przez jego kolegów z partii. Jak ustaliła Wirtualna Polska, posłowie PiS zignorowali propozycje prezydenta w sprawie referendum i bardzo sceptycznie podchodzą do jego pomysłu. Część z nich, tak jak poseł Marek Ast, wręcz nie wiedziała o konferencji prezydenta.

– Konstytucja wymaga zmian, ale referendum jest ryzykowne. Zapiekłość polityczna jest duża i część obywateli nie weźmie udziału w referendum na złość prezydentowi. Szału nie ma. Brakuje (w pytaniach – przyp. red) elementu, który mógłby zaciekawić społeczeństwo – komentuje pomysły Dudy jeden z polityków PiS, który jak zaznacza portal, chciał zachować anonimowość.


Inny poseł PiS zwrócił uwagę, że po zawetowaniu przez Andrzeja Dudę ustawy degradacyjnej "stare żale" po dwóch wcześniejszych wetach ustaw sądowych "powróciły z podwójną mocą". To prowadzi nawet do bojkotu przez nich uroczystości organizowanych przez Dudę.

– Nie wszyscy u nas go lubią. Dlatego niektórzy bojkotują. Pojawiały się słowa o zdradzie. Dobrze, że nie ma sielanki, ale wycinanie prezydenta to szczyt głupoty – powiedział.

Duda stracił też w oczach swojego wiernego "sojusznika", czyli Pawła Kukiza z Kukiz'15. Zdaniem lidera tego ruchu prezydent nie promował wystarczająco referendum, robił to "mało aktywnie, enigmatycznie, w sposób zachowawczy". Kukiz zwrócił również uwagę, że w kancelarii prezydenta nie ma zapału do współpracy i chęci promocji referendum.

PiS odniósł się do propozycji Dudy bardzo zachowawczo
Przypomnijmy, że w czwartek Beata Mazurek stwierdziła, że na razie nie poznamy stanowiska PiS odnośnie pytań referendalnych przedstawionych przez Andrzeja Dudę. Trwa bowiem oczekiwanie na formalny wniosek o przeprowadzenie referendum do marszałka Senatu.
Źródło: Wirtualna Polska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...