Nagość na plaży przestała być w Polsce tematem tabu? Nudyści-weterani mówią nam, jaka jest prawda

Plaży dla nudystów są nie tylko nad polskim morzem, ale i w miastach np. w Warszawie
Plaży dla nudystów są nie tylko nad polskim morzem, ale i w miastach np. w Warszawie Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta
Nagie ciała na plaży nikogo nie dziwią... o ile mają na sobie strój kąpielowy. Nudyzm w Polsce wciąż jest tematem tabu, a wielbiciele opalania się na golasa muszą ogradzać się płotami lub latać za granicę. Z ankiety przeprowadzonej przez serwis noclegi.pl wynika, że coś się zmienia w tej materii, ale nudyści są innego zdania.


Polacy coraz częściej rezerwując hotel nad Bałtykiem... pytają o plaże dla nudystów. To właśnie tam jest największy wybór miejsc do opalania w stroju Adama i Ewy. – Osoby lubiące nagie wypoczywanie, już na etapie planowania urlopu pytają o to, czy w pobliżu miejsca docelowego jest specjalnie wydzielona plaża dla naturystów – przyznaje Grzegorz Kołodziej z serwisu Nocleg.pl.


Chałupy welcome to
Najsłynniejsza polska plaża dla nudystów to ta, o której śpiewał Zbigniew Wodecki. Jednak nieoficjalna stolica polskiego naturyzmu znajduje się w Dębkach (położone są 12 km od Jastrzębiej Góry). Popularne plaże dla nudystów są też w Rowach, Piaskach, Międzyzdrojach czy Chłapowie. Opalają się tam obok "tekstylnych" czyli osób w strojach.


Interesującym wynikiem ankiet przeprowadzonych przez serwis z rezerwacjami jest średni wiek polskiego nudysty. "Okazuje się, że nudyzm to raczej pasja osób dojrzałych. Dwie trzecie ankietowanych naturystów to osoby powyżej 40 roku życia" – czytamy w informacji.


Nudyści wybierają się na plażę ze znajomymi lub rodziną i nie obnażają się poza oficjalnymi i mniej oficjalnymi miejscami dla golasów. Irytuje ich podglądactwo i robienie zdjęć z ukrycia.

– Kłopotliwe może być też spotkanie kogoś znajomego, na przykład z pracy. Jeden z respondentów, nauczyciel, czuł się nieswojo, kiedy spotkał na plaży swojego ucznia – opowiada o wynikach ankiety Kołodziej.
Goło i niewesoło
Inaczej na to wszystko patrzą nudyści z wieloletnim stażem. Nie zaprzeczają jednak, że zaszła pewna rewolucja seksualna. – Od lat 90. sporo się zmieniło. Powstały kluby go-go czy miejsca dla swingersów, lesbijki mają swoje kluby, a geje swoje. Młodzi z tego korzystają – tłumaczył mi 49-letni Artur.

Ale średni wiek lubiących nagość pokrywa się z wynikami ankiety. – Młodzieży niemal nie ma na plażach nudystów, bo jest tam dla nich najzwyczajniej za nudno. Oni mają swoje kluby i nie muszą chodzić w miejsca, na których nic się nie dzieje – przyznaje 49-latek, który jest nudystą od trzech dekad.

Nagość nie jest już tak ogromnym tematem tabu, ale nie ma to związku z frekwencją na plażach. – Prawdziwych naturystów jest dosłownie garstka w Polsce, ale naga osoba nie gorszy tak, jak kiedyś – mówił mi Artur. Dostosowujemy się do panujących w Europie trendów.

Dlatego właśnie dużo naturystów wybiera wczasy za granicą, gdzie na plażach ludzi w ogóle nie interesuje to, czy ktoś ma na sobie strój, czy jest kompletnie nagi. Wśród najbardziej przyjaznych destynacji dla golasów, wymieniana jest przede wszystkim Chorwacja.

Polką, która wybiera zagraniczne plaże jest Monika. – Wolę opalać się w spokoju i kulturze. Byłam już w Chorwacji, Grecji i Francji i tam chodzą nago całe rodziny z dziećmi – mówi moja rozmówczyni. – A w Polsce? Naturyzm wciąż jest kojarzony ze zboczeniem i seksem – Przyznaje gorzko czterdziestokilkulatka i dodaje: to nie wina naszych plaż, ale polskiej mentalności.

Osoby chcące zacząć przygodę z nudyzmem lub dowiedzieć się o co chodzi w naturyzmie, odsyłamy do tego artykułu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Związek z młodszą kobietą tylko wydaje się fajny. Po dobrym początku zaczyna się dramat
0 0"Lepiej śpiewa niż większość tych gwiazdeczek". Internauci zachwyceni... rozśpiewanym Lewandowskim
0 0Wiemy, jak wygląda żona córki Pauliny Młynarskiej! Na Instagramie pojawiły się jej zdjęcia

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Trójkąt małżeński. Czyli zanim weźmiesz ślub, sprawdź, jak kobieta reaguje na twojego przyjaciela
0 0"Co z ciebie za facet?" Historie mężczyzn, którzy nie zasłużyli na tytuł bohatera domu
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
0 0Enrique Iglesias pokazał, jak bawi się z dziećmi. Fani pokochali uroczy film
0 0Jak w 30 sekund zranić tysiące dzieci? Odpowiedź to spot finansowany przez resort sprawiedliwości
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać