Internetowe wypożyczalnie filmów i seriali. Porównujemy, co proponują popularne platformy VOD

Porównujemy serwisy z wideo na żądanie, które mają nie tylko seriale i filmy na licencji, ale i oryginalne produkcje
Porównujemy serwisy z wideo na żądanie, które mają nie tylko seriale i filmy na licencji, ale i oryginalne produkcje Fot. Materiały prasowe / Pixabay
Czasy kaset VHS przeminęły bezpowrotnie, ale ich duch wciąż żyje w internecie. Platformy VOD pozwalają nam oglądać tysiące filmów, seriali i dokumentów bez wychodzenia z domu. Mają też szeroką ofertę, która zadowoli niemal każdego. Oczywiście - nie za darmo, ale dzięki temu możemy oglądać różne tytuły w pełni legalnie.


Platform VOD (ang. Video On Demand - Wideo na żądanie) na polskim rynku nie brakuje. Mają je stacje telewizyjne (np. TVP - Vod.tvp.pl, TVN - Player, Polsat - ipla.tv), Apple (iTunes), Google (Play Filmy), Onet (Onet VOD) i inne podmioty (CDA, Chili Cinema, FilmBox Live). Równią się między sobą nie tylko ofertą, ale i sposobem opłat czy dostępnością na różnych urządzeniach.

Który VOD wybrać?
Dlatego najpoważniejszymi graczami na rynku są cztery serwisy (Amazon Prime Video, HBO GO, Netflix, Showmax - kolejność alfabetyczna). Mają w ofercie tzw. originalsy czyli własne produkcje oraz miesięczny abonament, po opłaceniu którego, możemy oglądać wszystko – kiedy i ile razy chcemy. Dostępne są zarówno na telewizorach typu Smart TV, komputerach jak i smartfonach.

Platformy konkurują ze sobą nie tylko liczbą, ale i jakością bazy filmowo-serialowej. Jedne mają więcej kinowych blockbusterów, drugie mają więcej oryginalnych produkcji. Różnią się też ceną abonamentu i możliwością oglądania tytułów na różnych urządzeniach równocześnie (np. komputer i smartfon). Jakość obrazu i dźwięku zależy m. in. od danego serialu, filmu czy sprzętu, na którym go puszczamy.

Amazon Prime Video

Cena abonamentu: 2,99 euro przez 6 miesięcy, a potem 5,99 euro/miesiąc
Bezpłatny okres próbny: 7 dni

Jakość obrazu: od SD po UHD i HDR
Jakość dźwięku: Dolby Digital 5.1, 7.1, Dolby Atmos
Liczba ekranów: do 3 urządzeń równocześnie

Baza: ponad 18 000 filmów i prawie 2 000 seriali
Originals: "The Grand Tour", "Jack Ryan", "Człowiek z wysokiego zamku", "Amerykańscy bogowie", "Sneaky Pete", "Mozart in the jungle", "Goliath"

Amazon Prime Video jest znany przede wszystkim fanom motoryzacji za sprawą programu "The Grand Tour" prowadzonego przez dziennikarzy z "Top Gear". Spore wrażenie robi niska cena abonamentu i oszałamiający katalog filmów i seriali - niestety nie wszystkie są jeszcze przetłumaczone, bo i serwis jest w Polsce od niedawna (polskie menu jest od końca sierpnia 2018 r.). Amazon nie może się też pochwalić dużą liczbą produkcji oryginalnych, ale szykuje prawdziwą petardę - serial "Władca Pierścieni" za miliard dolarów.

HBO GO

Cena abonamentu: 29,90 zł/miesiąc
Bezpłatny okres próbny: 1 miesiąc

Jakość obrazu: od 720p do Full HD
Jakość dźwięku: stereo
Liczba ekranów: do 2 urządzeń na raz

Baza: około 800 filmów i ponad 200 seriali
Originals: "Gra o Tron", "Westworld", "Rodzina Soprano", "Detektyw", "Kompania braci", "Seks w wielkim mieście", "Młody papież", "Wielkie kłamstewka", "Wataha", "Pakt"

HBO to klasa sama w sobie - stacja, która na zawsze odmieniła oblicze seriali i pokazała, że jakością nie muszą odbiegać od kinowych blockbusterów. Produkcje oryginalne mówią z resztą same za siebie. HBO GO stało się samodzielną biblioteką cyfrową dopiero pod koniec marca 2018 roku - wcześniej trzeba było mieć umowę np. z kablówką. Wady platformy leżą jedynie po stronie technicznej - jak na dzisiejsze standardy i wypasione zestawy kina domowego oferuje stosunkowo niską jakość dźwięku.

Netflix

Cena abonamentu: 34 zł (1 ekran) / 43 zł (2)/ 52 zł (4)
Bezpłatny okres próbny: miesiąc

Jakość obrazu: od SD po HD/UHD 4K
Jakość dźwięku: w przypadku planu Ultra HD - Dolby Atmos
Liczba ekranów: 1-4 w zależności od abonamentu

Baza: ok. 3000 - dane z uplix.pl (w tym ponad 400 tytułów oryginalnych)
Originals: "Stranger Things", Orange is the New Black", "House of Cards", "Narcos", "BoJack Horseman", "Trzynaście powodów", "The Crown", "Dark"

Dla wielu osób termin "platforma VOD" kojarzy się właśnie z Netflixem. Jako pierwszy wyprodukował wysokobudżetowy serial dostępny tylko w internecie: "House of Cards". Od tamtego czasu stale dodaje setki oryginalnych tytułów - w 2018 roku ma ich być aż 700. Ilość niestety nie zawsze równa się jakości, ale przy takiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie - pomoże w tym nieźle działający system "polecajek". Najbardziej wyczekiwana w tym momencie produkcja oryginalna to serial "Wiedźmin". Niebawem zobaczymy też pierwszy polski serial od Netflixa - "1983" Agnieszki Holland.

Showmax

Cena abonamentu: 19,90 zł/miesiąc
Bezpłatny okres próbny: 14 dni

Jakość obrazu: Full HD
Jakość dźwięku: Dolby Digital 5.1
Liczba ekranów: do 2 urządzeń równocześnie

Baza: ponad 40 seriali i 100 filmów na wyłączność
Originals: "Rojst", "SNL Polska", "Botoks", "Fanatyk", "Egzorcysta", "Ucho prezesa"

Showmax nie może się pochwalić się przepastnym katalogiem jak pozostałe platformy, ale za to jest najbardziej patriotyczny - wszystkie produkcje oryginalne, to polskie produkcje, a do tego ma w zasobach sporo filmów dopiero co nakręconych w naszym kraju (m.in. "Ostatnia rodzina", "Córki dancingu", "Planeta singli"). W portfolio ma też kilka pozycji na wyłączność np. seriale Marvela ("Runaways", "Cloak & Dagger", "Agenci T.A.R.C.Z.Y.", "Inhumans"), "Opowieści podręcznej" czy "Fargo".
Jak widać, nie ma jednej, najlepszej platformy VOD, bo wszystkie się wzajemnie uzupełniają. Abonamenty pozwalają na przeskakiwanie pomiędzy sobą - możemy opłacić miesiąc na jednym serwisie, obejrzeć dany serial, zrezygnować i zrobić to samo na innym. Tanim wyjściem jest też zrzutka ze znajomymi lub członkami rodziny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...