"Uznając powagę sytuacji...". Ks. Stryczek zmienia ton po oskarżeniach o mobbing

Ks.Stryczek odchodzi ze Szlachetnej Paczki - wydał oświadczenie po tekście Onetu.
Ks.Stryczek odchodzi ze Szlachetnej Paczki - wydał oświadczenie po tekście Onetu. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Pierwsza reakcja księdza Jacka Stryczka na bulwersujący reportaż o tym, jak traktowani są pracownicy w kierowanym przez niego Stowarzyszeniu "Wiosna", była dość zaskakująca. Duchowny wystąpił w koszulce z wizerunkami aktorów z filmu "Kler" i w nagraniu na Facebooku zapewniał, że to wszystko nieprawda. Teraz ks. Stryczek wydał nowe oświadczenie.


Ksiądz krzyczy, pracownicy płaczą
Portal Onet opisał relacje ponad 20 byłych i obecnych pracowników Stowarzyszenia "Wiosna", które prowadzi projekt Szlachetna Paczka. Mówią oni o bardzo trudnej współpracy z prezesem stowarzyszenia księdzem Jackiem Stryczkiem. Przedstawiają duchownego jako osobę budzącą postrach, doprowadzającą ich do płaczu, depresji i bezsenności.

"(…) zaczynasz od bycia zerem. To odwrotnie niż w chrześcijaństwie. Dla księdza Jacka z zasady jesteś nikim. Możesz się starać walczyć, żeby było inaczej (...)" – tak relacje z księdzem opisała jedna z pracownic. Płacz pracowników Szlachetnej Paczki był na porządku dziennym. Ludzie bali się chodzić do księdza i panicznie się go bali, wręcz chowali głowy, gdy przechodził.

Pierwsza reakcja ks. Stryczka na te doniesienia była nietypowa. Duchowny wystąpił w koszulce z filmu "Kler" i oskarżył Onet o nierzetelność.
"Postanowiłem oddać się do dyspozycji"
5 godzin później wydał zaś oświadczenie na piśmie. Jego ton był już zupełnie inny. Nie wycofuje się ze stwierdzeń, że tekst Onetu jest jego zdaniem "jednostronny, emocjonalny, a przez to nieprawdziwy". "Rozumiem, że jestem wymagający. Przyjmuję jednak uwagi" – wyjaśnia ks. Stryczek, informując o swojej decyzji.

Drodzy Państwo,

dobro SZLACHETNEJ PACZKI jest dla mnie najważniejsze i nie chcę, by jakiekolwiek kwestie zagroziły toczącym się projektom, a przede wszystkim – niesieniu pomocy tysiącom potrzebujących.

Uznając powagę sytuacji, postanowiłem oddać się do dyspozycji Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia WIOSNA, zgodnie ze statutem.

Równocześnie, oświadczam, że z dużą starannością staramy się wyjaśnić wszystkie powstałe wątpliwości.

Z poważaniem,
Ksiądz Jacek Stryczek

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt zapoczątkowany przez ks. Jacka Stryczka w 2000 r. w Krakowie. Polega on na pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, paczki są przekazywane potrzebującym rodzinom na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.


Akcja znana jest w całym kraju, angażowało się w nią wiele znanych osób. W 2017 r. paczki otrzymało ponad 20 tys. rodzin. Wartość przekazanych darów to niemal 54 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...